ManşetTürkiye

Trump’dan Türkiye’ye tehdit: Sınırları geçersen ekonomini yok ederim

0

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine girmesine yeşil ışık yaktıktan hemen sonra ağır tehdit içeren bir dizi tweet yazdı: Türkiye sınır dışı sayacağım bir şey yaparsa, ekonomisini yok ederim ve mahvederim. Bunu daha önce de yaptım.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye‘yi, Suriye’ye düzenlenmesi muhtemel harekatla ilgili tehdit ederken, “Eğer Türkiye benim eşsiz bilgeliğim dahilinde sınır dışında sayacağım bir şey yaparsa, Türkiye’nin ekonomisini yok ederim ve mahvederim (bunu daha önce de yaptım)” yazdı; Türkiye’nin gözlerini İŞİD’lilerin üzerinden ayırmaması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı’nın Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:

“Daha önce de güçlü bir şekilde söylediğim ve yinelemem gerekirse, eğer Türkiye benim muhteşem ve eşsiz bilgeliğim dahilinde limitler dışında kabul edilecek herhangi bir şey yaparsa Türkiye ekonomisini tamamen yok ederim ve mahvederim (Bunu daha önce de yapmıştım!)

“Onlar Avrupa’yla birlikte ele geçirilen IŞİD savaşçılarının ve ailelerinin üzerinden gözlerini ayırmamalılar. ABD, herhangi birinin bekleyeceğinden daha fazlasını yaptı, buna IŞİD Halifeliği’nin yüzde 100’ünü ele geçirmek de dahil. Şimdi, bölgedeki bazıları çok zengin ülkelerin, kendi topraklarını korumasının vakti geldi. ABD, MUHTEŞEMDİR!”

Partisinden tepki: Türkiye Suriye’ye girerse NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısı yapacağız

Trump’ın Senato‘daki en büyük destekçilerinden biri olan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, kararı ‘fevri’ olarak nitelendirirken, geri alınması için önerge sunacağını ve her iki partiden de büyük destek beklediğini söyledi. Graham daha sonra yaptığı açıklamada da Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna girmesi durumunda Demokratlarla ortak bir yaptırım tasarısını getireceklerini ve Türkiye’nin NATO üyeliğinin askıya alınmasını isteyeceklerini duyurdu. Graham, Trump’ın Kongre’den çıkacak Türkiye’ye yönelik yaptırım kararını veto etmemesini umduğunu belirtti.

Graham’in yanı sıra bir diğer Cumhuriyetçi Senatör Marc Rubio ve ABD’nin eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley de Beyaz Saray’ın Suriye kararına tepki gösterdi. Cumhuriyetçilerden gelen tepkilere eski Dışişleri Bakanı ve Trump’ın son seçimlerdeki rakibi Demokrat Partili Hillary Clinton ile 2020 ABD Başkanlık seçimlerinin önde gelen isimlerinden Vermont Senatörü Bernie Sanders gibi isimler de destek verdi.

Trump daha önce de Türkiye’de tutuklu bulunan Rahip Andrew Bronson olayında benzer tehditleri savurmuş; Türkiye de rahibi serbest bırakmıştı.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.