EmekManşetMedya-İnternetTürkiye

TRT İstanbul Radyosu boşaltılıyor: İletişim Başkanlığı’na verileceği iddiaları var

0

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu‘na (TRT) ait Ulus Yerleşkesi ve Harbiye‘deki İstanbul Radyosu‘nun tarihi binası depreme dayanıksız olduğu iddiasıyla boşaltılıyor. Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER SEN) ise konuyla ilgili TRT Genel Müdürlüğü‘nden bir açıklama bekliyor.

HABER SEN konuyla ilgili yaptığı açıklamada boşalan binalarda çalışanların TV8‘den kiralanan binalara taşınacağını söyledi. Ayrıca, sendika TRT Genel Müdürlüğü‘ne ilettikleri taşınmayla ilgili sorularına cevap alamadıklarını belirterek, yaşananları dile getirmek ve kamuoyunun dikkatini çekmek için 23 Aralık Çarşamba günü 12.30’da TRT İstanbul Radyosu Harbiye binası önünde basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

İletişim Başkanlığı’na verileceği söylentisi

2012 yılında radyo binasının Birleşmiş Milletler‘e verilmeye çalışıldığının da hatırlatıldığı açıklamada, şimdi de İletişim Başkanlığı‘na verileceğini dair bir söylentinin olduğu vurgulandı:

Bu binalarda yapılacak güçlendirme büyük bir özen ve planlama ile yapılmalı; süreç şeffaf bir şekilde yürütülmeli ve güçlendirme sonrası kesinlikle asıl işlevlerine dönmelidir. Oysa süreç pek çok soruyu beraberinde getiriyor. Üstelik her on yılda bir Radyo Binası’na göz dikildiği de düşünülecek olursa kaygımızın büyüklüğü daha net olarak anlaşılacaktır. 2000 yılında bina, otel yapılmaya; 2012 yılında ise Birleşmiş Milletlere verilmeye çalışıldı. Şimdi de İletişim başkanlığına verileceği söylentisi var.

‘Gidip döneceğiz…’

Açıklamada binalarını vermeyecekleri belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: 

Biz TRT Haber-Sen emekçileri binalarımızı daha önce vermedik şimdi de vermeyeceğiz. Çünkü bu binaların harcında Mesut Cemil’in, Zeki Müren’in, Muzaffer Sarısözen’in, Nida Tüfekçi’nin nefesi var. Muhabir, spiker, teknisyen, kameraman arkadaşlarımızın teri var. Usta çırak ilişkisi, yayın namusu var. Stüdyolarda çınlayan alkış sesi var. Gecemiz- gündüzümüz,
bayramımız, yılbaşımız, evde bıraktığımız hasta çocuğumuz var. Sizin ve bizim çocukluğumuz, gençliğimiz, yaşlılığımız var. Toplumsal belleğimiz var.
Radyo Evimiz… Radyo sesimiz… Radyo, geçmişimiz geleneğimiz.
Gidip döneceğiz…”

HABER SEN’İN TRT Genel Müdürlüğü’ne ilettiği sorular ise şöyle:

  • TRT’nin binaları hangi tarihte hangi deprem testine tabi tutulmuştur?
  • Binalardaki risk nedir?
  • Raporlar hangi kurumdan alınmıştır?
  • Güçlendirme ve tadilat süreci nasıl yürütülecek, ne zaman tamamlanacaktır?
  • Tadilat süresince taşınılacak Ayazağa’daki Digitürk’e ait bina hangi koşullarla kiralanmıştır?
  • Bu binanın depreme dayanıklılık raporu var mıdır? Dere yatağındaki bu yapı sel riskine karşı test edilmiş midir?
  • Pandemi koşullarına uygun mudur?
  • Niçin tadilat süreci iki binada aynı anda başlamıştır?
  • Cevaplanması gereken en önemli soru güçlendirme sonrası geri dönülecek midir?

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.