Ekolojik YaşamManşetTürkiye

Trakya Üniversitesi’nin çimlerini büyükbaş hayvanlar ‘biçiyor’

0

Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Begona Rodriguez Rueda öncülüğünde hayata geçirilen uygulama kapsamında, daha az çim biçme işlemi gerçekleştirilirken, mekanik çim biçmenin de azaltılması sağlandığı belirtildi. Uygulamayla atıkların makine tarafından parçalanıp toprağa karışması ve çim biçme makinelerinin yol açtığı gürültünün de önüne geçildi.

Fakülte Dekanı Prof. Melihat Tüzün, Karaağaç kampüsünün birden fazla canlı formuna ev sahipliği yaptığını belirterek şöyle konuştu:

Fakültemiz öğretim elemanlarının çevre ile ilgili birçok çalışması mevcut. Çevreye duyarlı bireyler olarak bizler de öğretim elemanlarımıza elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Bu kapsamda Güzel Sanatlar Fakültesi olarak fakültemiz bahçesinin biyolojik çeşitliliğine ve toprak sağlığına özen göstererek bu sürdürülebilirlik çalışmasını bir adım daha ileri taşımak istiyoruz. Yeşil alanların hayvan otlatma yöntemi ile biçilmesini sağlayarak florayı çim biçme makinelerinin olumsuz koşullarından koruyoruz. Bu projede Karaağaç’taki hayvan yetiştiricileri ile iletişime geçip ineklerle otlatma yöntemini kullandık. 3 yıldır gerçekleştirdiğimiz bu uygulamayı farklı bölgelerde de denemek istiyoruz. Ülkemizde bu yöntemi uygulayan öncü bir fakülte olarak sürdürülebilirlik, sıfır atık ve ekolojik çözüm konularıyla ilgilenen kişilere örnek olmayı diğer kurumlara da yol göstermeyi umuyoruz.”

‘Böcekler, kuşlar ve sürüngenlerin yaşam alanı korunuyor’

Öğretim Görevlisi Rodriguez Rueda da küresel iklim kriziyle mücadelede kilit rol üstlenen polen taşıyıcı böceklerin, kuşların, sürüngenlerin ve diğer türlerin yaşam alanlarının korunmasında yeşil alanların kademeli olarak biçilmesinin önemine dikkat çekti. Rueda, uygulanan bu yöntemin, gürültü kirliliğini azaltmak, elektrik, benzin ve iş gücünden tasarruf etmek, öğrenci ve akademisyenler için ilham veren doğal manzara oluşturmak, çim biçme makinelerinin polen taşıyan canlıları yok etmemesi, makinelerin bahçelerdeki küçük plastik atıkları parçalayarak, toprağa karıştırmaması ve karbon salımını azaltma gibi avantajları olduğunu söyledi.

Yurtdışı örneklerden ilham almışlar

Begona Rodriguez Rueda, kimyasal kullanımını sıfıra indirmek için Fransa, Belçika, Danimarka ve Hollanda gibi ülkelerde uygulanan hayvan otlatma yöntemini Trakya Üniversitesi’nde hayata geçirdiklerini dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“Bu yöntem sayesinde hem mekanik çim biçme yönteminin ortaya çıkardığı olumsuz koşulların önüne geçildi hem de hayvanların doğal besinle beslenmesi sağlandı. Bu uygulamayla ayrıca doğa gözlemi ile sanatsal projeleri birleştirerek insanların duygularına hitap eden biyoçeşitliliğin sanattaki rolünün ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. “

You may also like

Comments

Comments are closed.