ManşetTürkiye

Trafikte araca saldıran baklavacı kardeşlerin cezası bozuldu: Yeniden yargılanacaklar

0
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, 25. Ceza Dairesi, Pendik’te yedi aylık hamile kadın ve eşinin içinde bulunduğu araca saldırdıkları gerekçesiyle Seydioğlu Baklava AŞ’nin sahipleri Hasan ve Hüseyin Sel kardeşlere verilen beşer yıllık hapis cezasını bozdu.  Sel kardeşler, yeniden hakim karşısına çıkacak.

Yerel mahkemenin kararını inceleyen İstinaf Mahkemesi, görüntü ve ses kayıtlarına göre eylem sırasında sanık Hasan Sel’i sözlü olarak uyaran ve eylemlerini kesmesi yönünde engellemeye çalışan sanık Hüseyin Sel’in üzerine atılı suçların açık olarak gerekçeye yansıtılmadığını ve cezaların şahsileştirilerek hüküm kurulmadığını belirtti.

İstinaf: Suçun unsurları oluşmadı

Daire, kararında müşteki Ayfer Bahçivan’ın trafikte gittiği sırada sanıkların içinde bulunduğu araca arkadan çarptığını, sanıkların araçtan inerek hamile kadının yanına geldiğini ve kaza nedeniyle iki aracın durduğunu belirtti.

Sanıkların, kadının aracının özel olarak yolunu kesmediğini, engel koymadıklarını ve buna benzer dış bir etkenle durdurmadıklarını dikkate alan Daire, ‘Kara ulaşım araçlarını alıkoyma’ suçunun unsurlarının oluşmadığı halde bu suçtan sanıkların mahkumiyetlerine karar verildiğini kaydetti.

Sanıkların müştekilerin şahıslarına bir zarar vermeden olay yerinden ayrıldıklarının anlaşıldığı belirtilen kararda, sanıklar hakkında ‘Hürriyeti tahdit’ suçu yönünden etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmamasının nedeninin belirsiz bırakıldığı da ifade edildi.

Yerel mahkemede yeniden yargılanacaklar

25. Ceza Dairesi, yapılan istinaf başvurusunu yerinde gördü, yerel mahkemenin verdiği kararı bozarak dosyayı yeniden yerel mahkemeye gönderdi. Sanıklar, önümüzdeki günlerde yeniden hakim karşısına çıkacak.

Hüseyin Sel ve Hasan Sel

Dava süreci

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 2019 yılında hazırlanan iddianamede, Hasan Sel’in, Pendik’te 6 Temmuz 2019 tarihinde yol verme tartışması yaşadığı yedi  aylık hamile Ayfer Bahçıvan ve Yunus Emre Bahçıvan‘ın içinde bulunduğu aracı darbederek aynasını kırdığı, kaputuna çıktığı belirtiliyordu.

Sanık Hüseyin Sel’in de aracı müştekilerin aracının önüne kırarak durdurmaya zorladığı öne sürülen iddianamede, her iki kardeşin de “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Mala zarar verme” ve “Kamu ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma” suçlarından 5 yıl 4 aydan 20 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyordu.

Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2020 yılında verilen kararda her iki sanık da “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 4’er yıl 2’şer ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme, “Ulaşım araçlarının kaçırılması ve alıkonulması” suçundan da sanıkları 10’ar ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Mahkeme, mağdurların şikayetlerinden vazgeçmeleri nedeni ile sanıklar hakkında, “Mala zarar verme” suçundan açılan davanın düşürülmesine karar vermişti.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.