Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Trabzon’da 30 kilo çöp toplandı: Çöplerin yüzde 81’i plastik ve türevleri 

0
Fotoğraf: DHA

Türkiye, Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan‘ın, Karadeniz‘i tehdit eden deniz çöpleri ve mikroplastik kirliliğine karşı başlattıkları ortak mücadele kapsamında Trabzon‘da Yalıncak Plajı‘ndan 30 kilo çöp toplandı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz, “Plastik atıklar, sınırları aşan bir sorun. Hiçbir sınır tanımadan, ülkeden ülkeye dolaşıyor” dedi.

‘Tuna Nehri yoluyla Karadeniz’e çok miktarda atık geliyor’

Karadeniz Ekosistemini Korumak İçin Toplumsal Farkındalığı Artırarak Deniz Çöplerini Azaltma LitOUTer‘ isimli söz konusu projeye Türkiye’den, KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi öncülük ediyor. Proje kapsamında Trabzon’da düzenlenen ve iki gün süren çalıştayda üye ülkelerin ilgili kuruluşlarının temsilcileri, sunumlar yaparken, çalıştay sonrası Yalıncak Plajı’ndan çöp toplandı. 30 dakikada toplanan 30 kilo çöpün yüzde 81’inin plastik ve türevleri olduğu belirtildi.

Çöp toplama etkinliğine katılan Trabzon Liman İşletmeleri Müdürü Muzaffer Ermiş, Karadeniz’deki kirlilikten dolayı balık türlerinin azaldığına dikkat çekti ve şu ifadeleri kullandı:

Tuna Nehri yoluyla Karadeniz’e çok büyük miktarda atık geliyor. Karadeniz havzasındaki ülkelerin hep birlikte buna tepki göstermesi lazım. Karadeniz’de eskiden 45 türlü balık varken şimdi ne yazık ki elle sayılabilecek kadar azalmış. Bu da kirliliğin yarattığı kayıplardan biri.”

‘Çöpler küresel bir sorun’

Proje Koordinatörü Doç. Dr. Coşkun Erüz ise plastiklerin sınırları aşan bir sorun olduğunun altını çizdi ve proje katılan diğer ülkelerin de kendi topraklarında aynı sorunla karşılaştıklarını söylediklerini aktardı:

Tüm paydaşlarla beraber dar bir alanda örnekleme çalışması yaptık. 30 kilo civarında atık toplandı. Bunun da yüzde 81’inin plastik atıklardan oluştuğu görüldü. Bunlar denizden gelip plaja yayılan çöpler. Bizim daha önceki yıllarda yapmış olduğumuz çalışmalarda ortaya çıkan sonuç ile ortaklarımızın kendi ülkelerinde yapmış olduğu çalışmalarla benzer bir durum gösteriyor. Atıkların büyük bir kısmı plastik. Plastik atıklar, sınırları aşan bir sorun. Hiçbir sınır tanımadan, ülkeden ülkeye dolaşıyor. Yabancı misafirlerimize sorduğumuzda, ‘Biz de aynı sorunu yaşıyoruz, tespitlerimizde aynı şeyler çıkıyor’ diyorlar. Maalesef artık yerel bir olay olmaktan çıktı. Çöpler küresel ve Karadeniz’in de tamamını ilgilendiren bir sorun.”

Fotoğraf: DHA

TURMEPA Deniz Temiz Derneği Üyesi Yusuf Ziya Çakır da, Karadeniz’de Türkiye sınırları içindeki kirlilik oranının Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Gürcistan’a kıyasla çok daha fazla olduğunu ifade etti ve “Bu da bizim yeterli deniz bilincine ve duyarlılığa sahip olmamamız ve korumak için yeterli çalışma yapmadığımızdan kaynaklanıyor. Önümüzdeki yıl Karadeniz’i temizleme çalışmalarında faaliyet göstermek için yeni şubeler açılacak” dedi.

You may also like

Comments

Comments are closed.