EkonomiManşetTürkiye

Torba Yasa’da yer alıyor: Antalya Limanı 2047’ye kadar QTerminals tarafından işletilecek

0

AKP tarafından daha önce geri çekilen ancak ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne (TBMM) sunulan torba teklife, Katarlı QTerminals şirketinin Antalya Limanı’nı 2047 yılına kadar işletebilmesine olanak sağlayan madde de eklendi.

Ayrıca teklifle, 2022 sonuna kadar özelleştirilmesi öngörülen TEİAŞ’a mülk aktarımı da yapılacak. Tapuda kapatılan Etibank ile Türkiye Elektrik Kurumu’na (TEK) ait olan bazıları denize sıfır mülkler ve tesisler bedelsiz olarak TEİAŞ ve TEDAŞ’a devredilecek. TEİAŞ mülk yüklemesi sonrasında özelleştirilecek.

Davalar geri çekilecek

Cumhuriyet‘te yer alan habere göre, Meclise sunulan torba teklifle, özelleştirilen Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) A.Ş ile TCDD’ye ait limanların 30, 36 ve 39 yıl olan sözleşme süreleri 49 yıla tamamlanacak. Bunun için de limanları alan şirketler Özelleştirme İdaresi, TDİ ve TCDD’ye açtıkları davaları geri çekecek.

Şirketlerle ek sözleşme imzalanacakken, yeni bir ihale ise yapılamayacak.

Ek sözleşme bedelinin tespitinde Sermaye Piyasası Yasası’na göre değerleme yapmaya yetkili en az iki kuruluş danışman olarak görevlendirilecek. Bu kapsamda Tekirdağ, Hopa, Giresun, Ordu, Sinop, Rize, Antalya, Marmaris, Alanya, Çeşme, Kuşadası, Trabzon, Dikili, Mersin, İskenderun, Derince, Samsun ve Bandırma’da toplam 18 liman bulunuyor. Bu limanlardan Antalya Limanı’nı 140 milyon dolar karşılığında Katarlı QTerminals şirketi devralmıştı. Liman 2028 yılına kadar Katarlı şirket tarafından işletilecekti. Ancak, bu yasa ile süre 19 yıl daha uzatılmış olacak. Böylece şirket 2047 yılına kadar bu limanı işletebilecek.

Özelleştirme öncesinde TEİAŞ’a yeni mülk

Teklifte yer alan bir başka madde ile kapatılan Etibank, TEK, Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş ve özelleştirilen elektrik dağıtım şirketleri adına tapuda tescil edilmiş olan mülkler ve tesisler, faaliyet alanlarına göre TEİAŞ veya TEDAŞ’a bedelsiz devredilecek.

Bu devir işlemleri harç ve döner sermaye hizmet bedelinden muaf tutulacak. Resmi Gazete’de 3 Temmuz’da yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile TEİAŞ, özelleştirme kapsamına alınmıştı.

Kararla birlikte halka arza yönelik özelleştirmeye hazırlık işlemleri başlatıldı. Bu işlemler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülürken, TEİAŞ’ın özelleştirilmesine yönelik hazırlık işlemleri 31 Aralık 2022 tarihine kadar tamamlanacak.

Teklif ile özelleştirme öncesinde TEİAŞ’a yeni mülk kazandırılmış olacak. Ayrıca Etibank’ın denize sıfır noktalarda tesisleri de bulunuyor. Teklif ile bu tesisler de ya TEDAŞ’a ya da özelleştirilecek olan TEİAŞ’a devredilecek.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.