EmekManşet

THY’nin ardından Pegasus: 40 kişi tazminatsız işten çıkarıldı

0

1 Temmuz itibariyle koronavirüs tedbirlerinin kaldırılmasının ardından işten çıkarma yasağının sona ermesiyle birlikte hava yolları sektöründe de toplu işten çıkarma dalgası başladı.

Türk Hava Yolları‘nda çalışan 24 kişinin iş akdinin sona erdirilmesinin ardından Pegasus Hava Yolları‘nda da aralarında yabancı pilotların da bulunduğu toplam 40 çalışan işten çıkartıldı.

‘Performan düşüklüğü’ gerekçe gösterildi

AirportHaber’in aktardığına göre işten çıkarılanlar arasında yer alan 13-14 kişinin sendikal faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle işten çıkarıldıkları iddia edildi.

Ancak Cumhuriyet’ten Esra Alus, şirketin gerekçe olarak “performans düşüklüğü” gösterdiğini yazdı. İnsan kaynaklarını arayan işçiler tazminatlarını da alamayacaklarını öğrendi.

Seferlerde aksama

İşten çıkarmalar nedeniyle kaos oluşurken, bazı seferler de ertelendi. Almanya Düsseldorf’tan planlanan 17 sefer iptal edilirken Türkiye’ye gelmek isteyen yüzlerce kişi saatlerce havalimanında beklemek zorunda kaldı. Yolcularla görevliler arasında tartışmalar olurken, devreye polis girdi.

Öte yandan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, bazı pilot ve hosteslere de istifa etmeleri yönünde baskı yapıldığını söyledi. Küçükosmanoğlu, sendikal örgütlenme sürecinde oldukları Pegasus’ta 40 kişinin işten çıkartılmış olması nedeniyle yarın genel müdürlük önünde basın açıklaması yapacaklarını da duyurdu.

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.