ManşetTürkiye

Tezkereye karşı sokağa çağrı

0

Bazı meslek odaları ve sendikalar, Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı uluslararası koalisyonda Türkiye’nin oynayacağı role ilişkin  Meclis’te kapalı otourumda görüşülecek olan savaş tezkeresine karşı 1 Ekim’de sokağa çıkacak.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) ve İstanbul Tabip Odası (İTB), 2 Ekim’de Meclis’te görüşülecek olan savaş tezkeresine karşı 1 Ekim’de İstanbul’da sokağa çıkma kararı aldılar.

Emek ve meslek örgütleri, “Tezkere savaşlardan beslenenlerin yoksul ve emekçi halkın üzerinde kurduğu baskı ve sömürü düzeninin katmerlenmesi demektir” dedi.

Tezkereleri AK Parti’nin Rojava’yı işgal planı olarak değerlendiren emek ve meslek örgütleri, 1 Ekim Çarşamba günü saat 18.30’da “Savaş Tezkeresine Hayır” şiarıyla Beyoğlu Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüyüş düzenleyecek.

Yapılan ortak yazılı açıklamada, AK Parti’nin mezhepçi, ırkçı yüzünün Suriye ve Irak’ta emperyalizmin müdahaleleri sonucu başlayan savaşta ortaya çıktığı belirtildi. Açıklamanın öne çıkan noktaları şöyle:

“Bu süreçte destek verdikleri bu katil çeteler; Hristiyanları, Alevileri, Ezidileri katletmiş, yüz binlercesini yaşadıkları topraklardan sürmüş, kadınlara tecavüz etmiş, ortaçağ karanlığında bile ender görülen pazarlarda satmış, çocukları kaçırmış tam bir vahşet uygulamıştır.

“AK Parti, şimdi ise yalnızca Kürt oldukları için Suriye’de özgür vatanlarında barışçıl bir ülke kuran Rojava’lılara IŞİD çetelerinin saldırısını desteklemekte, bunun için ‘uçuşa yasak bölge’, ‘tampon bölge’ gibi önerilerle İŞİD karşısında yalıtılmış bir Rojava bırakarak onları yok etmek istemektedir.

“Ülkeyi savaşa sokmak isteyen AK Parti’nin asıl amacı IŞİD’e destek vermek, Rojava’yı işgal etmektir.”

 

Yeşil Gazete

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.