Doğa MücadelesiManşetTürkiye

TEMA, Cengiz Holding’in fidan bağışını reddetti

0

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı, (TEMA) Türkiye’deki orman yangınlarıyla nedeniyle başlattığı fidan kampanyasında çevreye verdiği zararlarla ismini duyuran Cengiz Holding‘in bağışını reddetti.

Geçen hafta başlatılan bağış kampanyasına çok sayıda kişi destek olmuştu.

500 bin TL’lik bağış kabul edilmedi

DW Türkçe‘de yer alan habere göre, TEMA’ya bireysel bağışların yanında kurumsal bağışlar da alınırken, kurum bazı şirketlerin bağışlarını geri çevirdi. Bu kurumlar biri olan Cengiz Holding’in 50 bin fidanlık yani 500 bin TL’lik bağışı TEMA tarafından iade edildi.

Bağış kabul edilirken şirketlerin doğaya verdiği etkinin dikkate alındığını kaydeden TEMA, ticari sır gerekçesiyle de bağışını reddettikleri şirketin ismini açıklamadı.

Cengiz Holding’in icraatları

Çevreye verdiği zararlarla adından sıkça söz ettiren Cengiz Holding’in hayata geçirdiği ve geçirmek istediği bazı projeler şöyle:

  • Holding, İstanbul’un ekolojisine ciddi zararlar veren İstanbul 3. Havalimanı projesinin ihalesini Mapa, Limak, Kolin ve Kalyon ile beraber alan şirketlerden biri.
  • Holding, Artvin Cerattepe‘de 2016’da maden arama ve çıkarma çalışmalarına başladı. Maden arama çalışmaları için holdinge yeni ruhsatlar verildi.
  • Cengiz Holding, Kazdağları‘nda yıllardır arama faaliyetleri sürdüren Truva Bakır İşletmeleri A.Ş maden işletmesini, Liberty Gold ve Teck Resorurces’dan satın aldı. Alamos Gold‘un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik, Kazdağları’nda 2019 yılında biten inşaat ruhsatının yenilenmemesinden dolayı bölgedeki çalışmalarına son vermişti.
  • Holding, Rize İyidere’de İyidere Lojistik Liman Projesi‘nin yapımını üstlenmiş, projeye taş temin etmek için İkizdere’de taş ocağı yapımına başlamıştı. İkizderelilerin taş ocağına karşı mücadelesi 100 günü aşkın süredir sürüyor.
  • Holding, Çanakkale Bayramiç’te faaliyete geçirilmek istenen Halilağa Bakır Madeni Projesi‘ni yapmak için de çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.
  • Cengiz Holding’e bağlı Cengiz Elektrik ŞirketiDiyanet İşleri BaşkanlığıTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ardından İçişleri Bakanlığı’nın da milyonlarca liralık elektrik enerjisi ihalesini aldı.
  • Holding, bunların yanında Akkuyu Nükleer Santral LimanıOrdu-Giresun Havalimanı Rize-Artvin HavalimanıAnkara Hızlı Tren GarıHüseyin Avni Paşa Korusu gibi birçok projenin yapım işlerinde de yer aldı.

Yangın sonrası fidan dikmek gerekir mi?

Türkiye’de yangınlar henüz kontrol altına alınmamışken, TEMA’nın yanında bazı kurum ve kişiler fidan bağışı çağrıları yapmaya başladı. Ancak, bazı uzmanlar yangın sonrası fidan dikmenin biyoçeşitliliğe yangından daha çok zarar verebileceğini kaydetmişti.

Yeşil Gazete‘ye konuşan Hacettepe Üniversitesi’nden Yangın Ekologu Prof. Dr. Çağatay Tavşanoğlu, alanın kendini yenileme potansiyeli olmasına rağmen insanların bölgenin hızlı bir şekilde ağaçlandırılması için Bakanlıklara ve kurumlara baskı yapmasının çok büyük bir problem olduğunu ifade etmişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.