Duyurular

TEMA aktivizme çağırıyor

0

Rio+20 Zirvesi’nin büyük bir başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından TEMA Vakfı tarafından yapılan açıklamada “Yaşamı korumak için gelin, elimizi taşın altına hep beraber koyalım.” denildi.

Vakıf tarafından “Rio+20 Zirvesi Başarısız Oldu, Dünyayı Birlikte Kurtaralım!” başlığıyla yapılan açıklamada 1992’de yapılan ilk Rio Zirvesi’nden 20 yıl sonra gelinen noktada “Ekolojik ayak izimiz, ekosistemlerin kaldırabileceğinin çok üzerine çıktı. Toprak bozunumu, gıda güvencesi, su krizi, ormansızlaşma, biyolojik çeşitlilik kayıpları gibi sorunlar acilen çözülmesi gereken hayati meselelere dönüştü. İklim değişikliği tüm yaşamı tehdit eden ve hızla ağırlaşarak “geri dönülemez noktaya” yaklaşan bir ölüm-kalım meselesi haline geldi.” denildi.

“İnsanlık, 20 yıl önce Rio’da verilen ev ödevlerini yapmadı, sınırsız tüketim anlayışıyla ölüme davetiye çıkarırcasına ekonomik büyümeye odaklandı, birbirine görünmez iplerle bağlı doğal ekosistemlerin her gün bir başka parçasını kopardı, yok etti. Daha doğmamış çocuklar bile gelecekte topraksız, susuz, gıdasız, orman yerine betonların yükseldiği ‘kirli’ bir dünyada yaşamaya mahkûm edildi.” cümleleriyle devam eden açıklamada “Rio+20’yi bir dönüm noktası olarak görmek ve bugünden itibaren vatandaşı olduğumuz ülke, yaşımız, bilgi ve deneyim alanlarımız, mesleğimiz ya da siyasi tercihlerimiz ne olursa olsun bu görevi hep beraber sırtlanmak zorundayız.” denilerek bir de çağrı yapıldı: “Yaşamı korumak için gelin, elimizi taşın altına hep beraber koyalım.”

Açıklamanın tamamına vakfın web sitesinden ulaşılabilir.

(Yeşil Gazete)

Kategori: Duyurular

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.