EkonomiManşetTürkiye

TEİAŞ’ın özelleştirme kapsamına alınmasına ilişkin açıklama: Hissenin çoğunluğu kamuda

0

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Resmi Gazete‘de de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Türkiye Elektrik İletim A.Ş’nin (TEİAŞ) özelleştirme kapsamına alınmasına ilişkin bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, TEİAŞ’ın halka arz yoluyla özelleştirileceği ve çoğunluk hissesinin yine kamuda kalacağı, şirketin herhangi bir kişi veya kuruma blok satışı veya işletme hakkının devrinin söz konusu olmadığı ileri sürüldü.

‘Şirketin Bakanlığa bağlılığı devam ediyor’

Yapılan açıklamada, TEİAŞ’ın ve personelinin mevcut statüsü ile şirketin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘na bağlılığının devam ettiği belirtildi:

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) 2 Temmuz 2021 tarihli ve 4222 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile halka arza yönelik hazırlık işlemlerine başlanmak üzere özelleştirme kapsamına alınmıştır.

Söz konusu kararda açık ve kesin bir şekilde belirtildiği üzere özelleştirme yöntemi halka arz olup TEİAŞ’taki çoğunluk hissesi kamuda kalacak, kamu kontrolü kesin surette devam edecektir. Şirketin herhangi bir kişi veya kuruma blok satışı veya işletme hakkının devri söz konusu değildir.

Mevcut durumda TEİAŞ sadece özelleştirme kapsamına alındığından TEİAŞ’ın ve personelinin mevcut statüsü ile Şirketin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlılığı devam etmektedir.”

‘Yanıltıcı yorumlara itibar edilmemeli’

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

TEİAŞ’ın azınlık düzeyindeki bir payı halka arz edilerek Türk sermaye piyasalarına güçlü ve yatırımcı tabanı geniş bir şirket kazandırılması hedeflenmektedir. Böylelikle, TEİAŞ’ta kamu denetimine ek olarak finansal raporlama, kamuyu aydınlatma, bağımsız denetim ve kurumsal yönetim gibi halka açık şirketlerin tabi olduğu sermaye piyasası düzenlemeleri de uygulanmaya başlayacaktır.

Halka arz hazırlık sürecinde ve devamında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve diğer bütün paydaşlar olarak, tüm iş süreçlerinin ve TEİAŞ’ın faaliyetlerinin kusursuz bir şekilde sürdürülmesine en yüksek düzeyde dikkat edilecek ve önem verilecektir.

Süreç hakkında yetkili kişi ve kurumların yapacağı açıklamalar dışında ortaya atılan hiçbir söylentiye, yanlış ve yanıltıcı yorumlara itibar edilmemelidir.”

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.