Hayvan HaklarıDoğaManşet

Tehlike altındaki kuşlar için ölüm kararı

0
Fotoğraf: Sezai Göksu

Merkez Av Komisyonu’nun dün yaptığı toplantıda nesli tehlike altında olan ve Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Liste türleri arasında yer alan üveyik ve elmabaş patkaların avlanmasına izin verdi. Karar, doğa severler ve hayvan hakları aktivistlerinin büyük tepkisine yol açtı.

IUCN’nin verilerine göre, üveyik nüfusu son 40 senede %78, elmabaş patka nüfusu ise son 20 yılda %50 oranında azaldı. Her iki tür de dünya ölçeğinde korunması gereken türler arasında yer alıyor.

Türkiye’de de konuya dikkat çekmek ve nesli tehlike altındaki kuşların avının yasaklanması amacıyla bir araya gelen 28 kurum ve yaklaşık yüz bin doğa severi change.org’da düzenledikleri kampanyada yaklaşık 100 bin imzaya ulaşmıştı. Kampanya kapsamında ifade edilen talepler göz ardı edilerek 2020-2021 av sezonunda, bir avcının, bir av gününde üç üveyik Streptopelia turtur, iki elmabaş patka Aythya ferina vurmasına izin verildi.

Fotoğraf: Birol Hatinoğlu.

‘Anayasa’ya aykırı’

Söz konusu 28 hak savunucusu kurum adına konuşan Doğa Derneği Koruma Programı Koordinatörü Itri Levent Erkol ve HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan yaptıkları ortak açıklamada, şu noktalara dikkat çekti:

Görevlerinden biri korunması gereken canlıları belirlemek olan Merkez Av Komisyonu, bilimsel verileri göz ardı ederek karar alıyor. Yayınladığımız raporlarla, tehlike altındaki kuşların niçin avlanmaması gerektiğini defalarca ortaya koyduk. Bu raporları ilgililerle paylaştık. Tüm bunlara rağmen alınan bu yanlış karar, hem Türkiye doğası, hem de Türkiye’deki doğa koruma çalışmaları açısından utanç verici.”

Fotoğraf: Alper Tüydeş.

Türkiye’nin taraf olduğu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 6. ve 8. maddeleri uyarınca nesli tehlike altındaki türleri korumayı taahhüt ettiğine vurgu yapılan açıklamada, Anayasa’nın 90. Maddesi’ne göre imzacı olduğumuz uluslararası sözleşmelerin kanun hükmünde olduğu hatırlatıldı. Erkol ve Sayılgan, Merkez Av Komisyonu’nun aldığı bu kararla tarihi bir yanlışın altına imza attığına vurgu yaptı ve bu yanlış kararın sebeplerinden birinin Merkez Av Komisyonu’nun yapısı olduğuna dikkat çekti: 

Fotoğraf: Birtan Gökeri.

“Komisyonun 21 üyesinden 9’u avcı, 1’i avlak sahibi, 1’i Atıcılık ve Avcılık Federasyonu, 1’i ise çalışma alanı belirlenmemiş bir sivil toplum kuruluşu. Yani Merkez Av Komisyonu’nun çoğunluğu avcılardan oluşuyor. Üstelik komisyona konunun uzmanı hiçbir bilim insanı dahil edilmiyor. Türkiye doğası ve doğa koruma çalışmaları için alınacak kararların doğadan yana olabilmesi için komisyonun yapısındaki bu aksaklığın giderilmesi gerekiyor.”

HAYTAP ve Doğa Derneği, “yok etme, yaşat” diyerek konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini, alınan karardan dönülmesi için itiraz edeceklerini belirtti: “Çünkü bir canlı türünün yok olması, doğamızın yok olmasıdır.”

You may also like

Comments

Comments are closed.