Tarım-GıdaManşetTürkiye

Tarım ve Orman Bakanlığı, tüketim tarihi yaklaşmış ürünlerin indirimli satılmasını önerdi

0

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Gıda Satış Noktalarında Gıda İsrafı ile Mücadele Kılavuzu’nda, tüketim tarihi yaklaşmış ürünlerin indirimli satılması için öneride bulunuldu.

Kılavuzda, müşteri tarafından satın alım konusunda çekince uyandıran meyve ve sebzelere reyon indirimi uygulanabileceği belirtildi.

‘Dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulayın’

Söz konusu kılavuzda Türkiye’de kişi başına düşen gıda atığının 93 kilogram olduğu, 1 kg kırmızı et üretimi için 15 bin litre, 1 kilogram domates üretimi için 214 litre su tüketildiği de hatırlatıldı.

Bakanlık, küresel olarak değerlendirildiğinde, gıda tedarik zincirleri boyunca oluşan toplam kayıp ve israfın yüzde 54’ünün üretim ve hasat sonrası, yüzde 46’sının da işleme, dağıtım ve tüketim aşamalarında oluştuğuna dikkat çekti. Tarımsal üretim safhasının tek başına yüzde 33 ile gıda israfında en büyük paya sahip olduğu kaydedildi.

Kılavuzda, marketlerde gıda satışını hızlandırmanın, tercih edilen ilk strateji olduğunun altı çizildi ve şu ifadelere yer verildi:

Gıda israfını önleme konusunda etkili ve gıda satış noktaları tarafından tercih edilen yöntemlerden bir diğeri ise reyon indirimleridir. Tüketim tarihine az kalmış ambalajlı gıdalarda, müşteri tarafından satın alım konusunda çekince uyandıran meyve ve sebze ürünlerinde uygulanan reyon indirimleri de, gıdanın israf olmadan tüketiciyle buluşmasını sağlamaktadır.”

Ayrıca, “Hala tüketilebilir özellikteki tüketim tarihi yaklaşmış ürünlerin indirimli fiyatlar ile satışa sunulmasını sağlayın. Kısa raf ömrü olan ürünlerin satışlarını artırmak için bu ürünlere de dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulayın” önerisi de yapıldı.

Ücretsiz de verilebilir

Kılavuzda ayrıca, indirim ile satılamayan yenilebilir durumunu kaybetmemiş ürünlerin ihtiyaç sahibi insanlara ücretsiz olarak verilebileceği belirtildi ve “Marketlerin ücretsiz olarak bağışladıkları ürünler için ekstra hacimli dolapları ve alanları olup, ihtiyaç sahipleri gıdanın teminatını buradan gerçekleştirebilir ya da dernek ve vakıf aracılığı ile gıda bağışı gerçekleşerek israf önlenmiş olur” denildi.

İnsan sağlığı açısından tüketime uygun olmayan gıdaların da çiftliklerde ya da barınaklarda hayvan yemi olarak kullanılabileceği de kaydedildi ve “Son tüketim tarihi geçen, soğuk zinciri kırılan, tüketimi hayvan sağlığına uygun olmayan hiçbir besin, hayvan yemi oluşumuna dahil edilemez” ifadeleri kullanıldı. Bu ürünlerin biyodizel yakıt olarak kullanılabileceği de eklendi.

More in Tarım-Gıda

You may also like

Comments

Comments are closed.