EnerjiManşet

Taner Yıldız’a “kamuya zarar vermek” suçlaması ile meslekten ihraç

0

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi üyesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız meslekten men edildi. Soma’da yaşanan iş cinayeti sonrası yaptığı açıklamalarla kamuoyundan yoğun tepki toplayan Yıldız, ‘kamuya, halka, üçüncü şahıslara zarar vermek’ suçundan ihraç edildi.

taner-yildiz-300x166-215x166

 

Yıldız’a verilen ‘men cezası’nın Soma katliamının dava iddianamesinin kabul edildiği tarihe denk gelmesi dikkat çekti.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi üyesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız meslekten men edildi. EMO’nun 18 Mayıs 2014 tarihinde Bakan Yıldız hakkında ihraç istemiyle başvurduğu “Onur Kurulu” kararını verdi. Bakan Yıldız’ın, Soma Kömür İşletmeleri maden ocağında 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan facia sonrası yaptığı açıklamalardan dolayı TMMOB Disiplin Yönetmeliği’nde belirtilen “kamuya, halka, üçüncü şahıslara zarar vermek” suçu işlediği kanaatine varıldı. İş cinayetinin siyasi sorumluluğu bulunan Taner Yıldız, toplumdaki tüm tepkilere rağmen istifa etmeyerek, şahsına dönük eleştirileri dikkate almamıştı.

Tepkileri dikkate almamıştı

Büyüyen tepkiler üzerine EMO Ankara Şubesi’nin 12941 EMO sicil numaralı üyesi Taner Yıldız’ın meslekten ihraç edilmesi istenmişti. İş cinayetinin yaşandığı gün Bakan Taner Yıldız, henüz teknik bir heyet incelemesi yapılmadan, bilimsel veriler değerlendirilmeden facianın trafo patlamasından gerçekleştiği bilgisini kamuoyuyla paylaşmıştı. Daha sonra yapılan bilirkişi incelemesinde cinayetin trafodan değil, işverenin ihmallerinden kaynaklandığı kesinleşmişti. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı’nın yaptığı açıklama kamuoyu ile “dalga geçer nitelikte” olduğu şeklinde yorumlanmıştı. Yıldız’ın bakanlığı döneminde birçok iş cinayeti yaşanmıştı ve bunlar “fıtrat- kader” şeklinde açıklanmıştı.

Meslek etiği ihlali

Elektrik Mühendisleri Odası’nın TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Neriman Usta, Bakan Yıldız’ın önce EMO’nun Onur Kurulu’nda meslekten men cezası aldığını, bu cezanın daha sonra TMMOB Yüksek Onur Kurulu tarafından onaylandığını doğruladı. Konuya ilişkin Oda’nın basın toplantısı düzenleyeceği için ayrıntılara girmek istemeyen Usta, cezanın “Meslek etiğine uygun davranmadığı” maddesi gereğince alındığını söyledi. Bakanlık düzeyinde bir ismin meslek etik kurallarını çiğnemekten men cezası almasının sık rastlanan bir durum olmadığını dile getiren Uslu, “Bu demek oluyor ki kişi asli görevini hakkıyla yerine getirmemiştir” dedi. Uslu, meslekten men cezasının süreli olduğunu hatırlatarak, Bakan Taner Yıldız’a verilen cezanın süresinin 6 ay olduğunu kaydetti. Uslu ayrıca kararın yargı yolunun açık olduğunu hatırlattı.

Madde 9/b bendine göre atıldı

Taner Yıldız’ın ihraç edildiği TMMOB Disiplin Yönetmeliği’nin madde 9/b bendi şöyle düzenlenmiştir: “Mesleğini ve görevini kişisel ya da bir grup adına çıkar sağlamak için TMMOB mevzuatına, bilime ve meslek tekniğine aykırı biçimde uygulamak ya da mesleğini ve görevini TMMOB mevzuatına, bilime ve meslek tekniğine aykırı biçimde uygulayarak kamuya, halka, üçüncü şahıslara zarar vermek.”

(Sendika.org)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.