İklim KriziManşet

Tamamen elektrikli ilk ticari uçağın deneme sürüşü yapıldı

0

Dünyanın tamamen elektrikli ilk ticari uçağının deneme uçuşu Kanada’nın Vancouver kentinde yapıldı. Deniz uçakları işleten Harbour Air ile uçak motoru üreten MagniX şirketi tarafından üretilen DHC-2 Beaver isimli uçak 750 beygir gücünde bir elektrik motor ile çalışıyor.

‘Elektrik devrinin başlangıcı’

Yaklaşık 15 dakika süren deneme uçuşu sonrasında yapılan açıklamada motoru tamamen elektrikten güç alan 6 yolcu kapasiteli ticari deniz uçağının deneme sürüşünün başarılı geçtiği aktarıldı. Guardian’da yer alan habere göre Avustralyalı MagniX şirketinin yöneticisi Roei Ganzarski “Bu tarihi uçuş, havacılıkta üçüncü bir devrin, elektrik devrinin başlangıcını simgeliyor” dedi.

‘Elektrikli uçak filosu kurmanın ilk adımı’

Harbour Air’in kurucusu ve deneme uçuşunu gerçekleştiren pilot Greg McDougall ise deneme uçuşunun dünyanın ilk elektrikli uçak filosunu kurmanın ilk adımı olduğu vurgulandı. Harbour Air, 2022’ye kadar tüm filosunu elektrikli uçaklardan oluşturmayı hedefliyor.

Havacılık endüstrisinin iklim krizine etkisi

Sivil havacılık, iklim krizine sebep olan karbon emisyonlarının en önemli kaynaklarından biri. Her geçen gün artan hava yolu şirketi ve şirketlere ait filoların sayısı ve ucuzlayan fiyatlar sonucunda, hava yolu ulaşımı insanların yolculuk pratiklerinde her geçen gün daha fazla pay sahibi oluyor.

Havacılık sektörü, sera gazı salımlarını azaltma amacıyla elektrikli motorlara yöneliyor. Ancak, uzun mesafeler kat edebilecek elektrikli uçaklar üretilmesi sektörün önündeki en büyük zorluklardan bir olarak görülüyor.

 

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.