DünyaManşet

Taliban: Kabil Havalimanı’nın güvenliğini kendimiz sağlayacağız

0
Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahit, Kabil Havaalanı‘nın güvenliğini kendilerinin sağlayacağını, “Türk askerini olumsuz bir durum meydana gelmemesi için istemediklerini” söyledi. 

Euronews‘e konuşan Mücahit, “Türkiye bizim için önemli bir ülke. Müslüman ve kardeş bir millet. Kalıcı ve iyi ilişkiler kurmak isteriz. Güçlü ve diplomatik ilişkilere sahip olmak isteriz” dedi.

‘Teknik, ticari ve diplomatik konularda yardım isteriz’

“Türkiye ile dostluktan yanayız” diyen Taliban sözcüsü NATO üyesi Türkiye’nin askerini Kabil’de istememelerinin sebebini ise, “Bunun nedeni, Allah korusun bizimle Türkiye arasında olumsuz bakışın (kötü durumun) meydana gelmemesi” diye açıkladı.

Afgan halkının dış güçlere karşı oldukça hassas olduğunu belirten Mücahit, şöyle konuştu:

“Afganistan halkı dış ülkelerin güçlerine karşı çok hassas. Biz (Türkiye’ye karşı) hassasiyetin daha fazla artmasını istemeyiz. Dolayısıyla Kabil Havaalanı’nın güvenliğini kendimiz sağlayacağız. Havaalanının tüm kapasitelerini kendimiz kullanabiliriz ama eğer teknik, ticari ve diplomatik konular olursa tabii ki (Türkiye’den) yardım talep edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ın kendilerine Kabil Havalimanı’nı işletmek için teklif yaptıklarını söylemiş,  her şey netleştiğinde gerekirse örgütle görüşeceklerini belirtmişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.