ManşetTürkiye

Taliban heyeti ile görüşen Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kızılay’dan Taliban’a yardım sözü

0

Bir dizi temasta bulunmak üzere Türkiye’yi ziyaret eden Afganistan’daki Taliban Geçici Hükumeti Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki başkanlığındaki heyet, bugün Türk Kızılay ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüştü.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Taliban heyetini makamında ağırladı. Mutaqi görüşmede, Türkiye ve Afganistan’ın tarihe dayalı ilişkilerinde yeni ve olumlu bir sayfa açacaklarını kaydetti.

‘Yardım konularını konuştuk’

Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan ise heyet ile Türk Kızılay olarak Afganistan’da 1995 yılından beri yapılan yardımlar çerçevesinde görüştüklerini belirtti:

“Özellikle 2018 yılında açmış olduğumuz Afganistan delegasyonumuzu, şu ana kadar yaptığı ve yeni yönetim döneminde yapmış olduğu yardımları konuştuk. Kendilerinden de yardımlar konusunda ihtiyaçlarını dinledik. Hangi konularda yardımlar yapılabileceğini duyduk. İnsani yardımlar konusunda faaliyetlerimiz devam edecek. Kendileri bu konuda bize destek verecekler. Oradaki arkadaşlarımızın çalışmalarına önem veriyorlar. Türk halkına yapılan yardımlardan dolayı teşekkür ediyorlar.”

‘Yardım talep ediyorlar’

DHA’nın aktardığına göre Altan, Taliban heyetinin yardım taleplerine ilişkin, “Özellikle insani yardımlar, kış yardımları; başta yakacak ve kıyafet olmak üzere kıtlıkla alakalı sorun var. Sağlıklı içme suyu sorunları var. Eğitimde kırtasiye ve benzeri talepleri var. Bunun yanında bizim kalkınma yardımlarımız var. Şu ana kadar orada Afganistan’dan göçü engellemek için 65 tane küçük iş yeri açtık. Bu iş yerlerinin devamını talep ediyorlar. Özellikle dul, yetim ailelere de yardımların artırılmasını talep ediyorlar” ifadesini kullandı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.