ManşetTürkiye

Taksim Cami açıldı-Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul’un fethinin 568. yıldönümü hediyesi

0

İstanbul Taksim Meydanı‘nda yapımına dört yıl önce başlanan Taksim Cami, bugün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın katılımıyla açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin İstanbul’un fethinin 568. yıldönümü hediyesi olduğunu söyledi. Açılışa binlerce kişi katıldı.

Açılışta çok sayıda siyasi isim de yer aldı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş‘ın cuma hutbesini okumasının ardından, camideki ilk namaz kılındı.

Cuma namazına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalo Hmidti, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Tevfik Göksu, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve bazı AKP’li milletvekilleri de katıldı.

‘İstanbul’un seçkin yapıları arasında yerini aldı’

Cumhurbaşkanı, caminin açılışında bir konuşma yaptı. Erdoğan, caminin İstanbul’un seçkin yapıları arasında yerini aldığını ileri sürdü:

Mimarisiyle Beyoğlu’na uyumuyla, mühendisliğiyle sayılı projeler arasında yer alan camimiz İstanbul’un seçkin yapıları arasında yerini almıştır. Taksim Cami İstanbul en önemli kültür-sanat merkezlerinden birisi de olacaktır. Taksim Cami’ni bir süre önce yeniden ibadete açtığımız Ayasofya Cami Kebir’ine verdiğimiz bir selam, İstanbul’un fethinin 568’inci yıldönümüne bir hediye olarak görüyorum. Bu vesileyle şehr-i İstanbul’u medeniyet mirasımıza katan Fatih Sultan Mehmed hanı bir daha yad ediyorum. Aziz şehitlerimizin her birine rahmet diliyorum.”

Barbaros Hayrettin Paşa Cami inşa ediliyor

Erdoğan, Barbaros Bulvarı üzerinde de Barbaros Hayrettin Paşa Cami‘nin inşa edildiğini duyurdu:

İBB Başkanlığına seçildiğimde verdiğimiz sözlerden birisi de bu caminin inşasını gerçekleştirmekti. 28 Şubat ve sonrası gelişmeler nedeniyle bu sözümüzü yerine getiremedik. 2013 yılında tekrar harekete geçtiğimizde de karşımızda Gezi olaylarını bulduk. O teröristlerin karşımıza dikildiği zaman. Hızla bir eserimiz daha yükseliyor. O da Barbaros Bulvarı üzerinde Barbaros Hayrettin Paşa Cami’ni inşa ediyoruz. Onu da kısa zamanda bitireceğiz. Barbaros oradan Beşiktaş’a indi. Orası adeta mabedsiz beldedir. Camimizi yaparak orayı da mabedsiz olmaktan çıkaracağız.”

‘Büyük ve güçlü Türkiye’nin doğuşunun işaretlerinden’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taksim Cami önünden yankılanan sesin, ülke üzerinde hesapları olan herkesi rahatsız ettiğini öne sürdü:

Milletimizin bin yıldır canı pahasına koruduğu vatanını parçalamak, devletini zayıflatmak için uğraşanların sonu yine hüsran olacaktır. Türkiye’nin sadece kendi sınırlarından ibaret olmadığının en büyük ispatı maruz kaldığı saldırılardır. Bu saldırıların hepsini de akamete uğratmayı başardık. Bundan sonra da aynı azim, kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Bozguna uğrattığımız her kirli atağın yerini yenisi alacaktır. Taksim Cami önünden yankılanan sesin, ülkemiz üzerinde hesapları olan herkesi rahatsız ettiğinden şüpheniz olmasın. Taksim Camisi tüm dost ve kardeşlerinin umudu olan büyük ve güçlü Türkiye’nin doğuşunun işaretlerinden birisidir. Milletimiz 150 yıllık hayaline kavuşmuştur. Bu uzun mücadele döneminde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Caminin özellikleri

Sur Yapı tarafından hayata geçirilen caminin ana girişiyle birlikte toplam dört girişi bulunuyor.

Caminin girişi, abdesthaneleri, zemini ve tavanında sekiz köşeli Selçuklu motifleri bulunuyor. Caminin zemin üstü bina yüksekliği 20.70 metre, ana kubbe yüksekliği 9.6 metre, çapı ise 28 metre.

Caminin toplam 12 bin 574 metre karelik alanı var. Camide 165 araçlık üç katlı otopark bulunuyor. Ayrıca, konferans ve sergi salonları gibi alanlar da bulunuyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.