DünyaManşet

Suudiler Yemen’de de boş durmuyor

0

Suudi Arabistan’ın 2015 Mart ayından beri Husileri dağıtmak için havadan bombaladığı Yemen’de yaşanan insanlık krizi gün geçtikçe derinleşiyor.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre Yemen hükümeti ve Husiler arasında dört yıldır devam eden savaş ülkeyi “dev bir açlığın” eşiğine getirdi. BM yaşanması “an meselesi” olan açlık krizinden ülke nüfusunun neredeyse yarısına tekabül eden 14 milyon kişinin etkileneceğini söylüyor.

Euronews’tan Berat Gökkuş’un haberine göre BM İnsani Yardım Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock konuyla ilgili yaptığı açıklamada kapıdaki açlık krizini “Bu alanda çalışan uzmanların tüm kariyerleri boyunca görmüş olmaları mümkün olmayacak kadar büyük” şeklinde niteledi.

BM’e göre 2015’ten bu yana devam eden iç savaşta çoğu sivil olmak üzere 10 bin kişi hayatını kaybetti.  İnsan hakları savunucusu örgütler bu rakamların çok daha fazla olduğunu iddia ediyor.

Uluslararası Af Örgütü, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle dünya gündemine oturan Suudi Arabistan yönetimine silah satan batılı devletleri Yemen’de yaşanan dramı göstererek bu durumdan vazgeçirmeye çağırıyor.

Af Örgütü’nün Fransa şubesi sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda “Yemen’de sivillerin katledildiğini” de dile getirerek Fransa’yı Suudi Arabistan’a silah satmaktan vazgeçmeye çağırıyor.

Almanya, Kaşıkçı olayının ardından Suudi yönetimine silah satışını durdurduğunu açıklasa da Avrupa Birliği’nin önemli ülkelerinden Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emanuel Macron silah satışının durdurulmasını istemenin “demagoji” olduğunu dile getirdi.

BM bu hafta içinde Yemen’de savaşan taraflara “insani yardımlar için ateşkes” çağrısı yapsa da ne İran tarafından desteklenen Husiler ne de Riyad ve müttefiklerinden henüz olumlu bir yanıt gelmedi.

Yemen’le sınırı olan Suudi Arabistan önderliğindeki müttefikler ülkenin hava sahasını kontrol ediyor. Husiler ise başkent Sana’a ve Yemen’in kuzeyi ile batısındaki önemli bölgeleri ellerinde bulunduruyor.

(Euronews)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.