DünyaLGBTİ+Manşet

Suudi Arabistan’da gökkuşağı renkli oyuncak ve giysiler toplatılıyor

0

Suudi Arabistan‘da gökkuşağı renkli oyuncaklar ve çocuk kıyafetleri,  “eşcinselliği özendirdiği” iddiasıyla raflardan toplanmaya başladı.

El Ekberiye kanalı resmi görevlilerin başkent Riyad‘da dükkanlara girip gökkuşağı renkleri barındıran ürünleri ayıklayarak el koyduğu görüntüleri yayınladı. Toplanan ürünler arasında saç tokaları, t-shirtler, şapkalar, kalem kutuları ve çeşitli oyuncaklar bulunuyor.

BBC‘nin aktardığına göre, toplamaya katılan bir yetkili gökkuşağının renklerini barındıran bu ürünlerin “İslam inancına, toplumsal ahlaka aykırı olduğunu ve gençleri hedefleyerek eşcinselliği özendirdiğini” söyledi.

Suudi Arabistan Ticaret Bakanlığı da ürünlere el konulması görüntülerini Twitter üzerinden, ürünlerin “sapkınlığa davet eden ve sağ duyuya ters düşen sembol ve simgeler” içerdiği notuyla paylaştı. Ayrıca bu ürünleri satan dükkanlara ceza verileceği de belirtildi.

Geçen aralık ayında Katar‘da da gökkuşağı renklerindeki oyuncaklar “İslami değerlere ters düşen semboller içerdikleri” gerekçesiyle toplatılmıştı.
İlgili haber: Katar’da gökkuşağı renkli oyuncaklar ‘İslami değil’ gerekçesiyle toplatılıyor
Suudi Arabistan yasalarında cinsel yönelim ya da cinsel kimlik ile ilgili maddeler yer almıyor, ancak evlilik dışı cinsel ilişki ve homoseksüel cinsel ilişki katı şekilde yasak. Eşcinsel ilişkiler, iki tarafın rızası dahilinde gerçekleşmiş olsa bile ölüm ya da kırbaçla cezalandırılıyor.

Ayrıca erkeklerin “kadın gibi davranması” ya da kadın kıyafetleri giymesi, kadınların da aynı şekilde “erkek gibi davranıp, giyinmesi”, “toplum düzenini, İslami değerleri, toplumsal ahlakı ve mahremiyeti” etkileyebilecek online aktivitelerde bulunmak da yasak.

söz konusu ürünler

Fotoğraf: Suudi Arabistan Ticaret Bakanlığı

Ülkede nisan ayında da “Doctor Strange in the Multiverse of Madness” filmi benzer gerekçelerle gösterime sokulmamış; filmin yapımcısı Disney, Suudi yetkililerin “LGBTİ referanslar barındırdığını” iddia ettiği bölümleri kesmeyi reddetmişti.

Geçen salı günü de aynı cinsiyetten iki karakterin öpüştüğü “Lightyear” adlı animasyon filmi yasaklanmıştı.

İlgili haber: Pixar’ın son animasyonu ‘Işıkyılı’, eşcinsel kahramanlar nedeniyle 14 ülkede yasaklandı

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.