ManşetDoğa MücadelesiYerel

Susuzlukla mücadele eden İkizköylüler eylemde: Salgın burada, suyumuz nerede? 

0

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’ün Yeniköy kömürlü termik santrali sebebiyle suya erişimde yaşadıkları sıkıntılara karşı köylüler bugün bir kez daha eylemdeydi.

Köyde Covid – 19 vakası çıkmasına rağmen suya erişimde büyük zorluk yaşayan İkizköylüler, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) temsilcileriyle birlikte köyde ve çevre köylerde afişleme çalışması gerçekleştirdiler.

‘Önce maden, şimdi susuzluk’

Bölge halkı, “Kömüre, termiğe değil İkizköy’e su”, “Kömüre değil halk sağlığına öncelik”, “Salgın burada suyumuz nerede?” yazılı afişler astı. Etkinlikte, İkizköy Çevre Komitesi adına Esra Işık da bir açıklama gerçekleştirdi.

Esra Işık yaptığı açıklamada bölgedeki kömür havzalarının genişlemesi sebebiyle İkizköylüler’in daha önce yerinden edildiğini, şimdi de Yeniköy kömürlü termik santrali sebebiyle su hakkı mücadelesi verdiklerini belirtti.

‘Günler boyunca susuz kaldık’

Açıklamada “Köyümüze gelen suyun vanasını elinde tutan santralin keyfi uygulamaları yüzünden günler süren susuzluk yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Son dönemde belediyenin sorunu çözmek için adımlar attığını ancak sürecin hızlandırılması gerektiğini vurgulayan Işık, su sorununun çözüldüğü gün astıkları pankartları yetkililerle birlikte indireceklerini söyledi.  Esra Işık, sözlerini “Su hayattır, susuzluk ölüm. Acilen su sorununun çözülmesini istiyoruz” diyerek bitirdi.

Eylemde söz alan MUÇEP temsilcisi Nurhan Yeşilnur ise Muğla’daki kömür havzalarının ve üç kömürlü termik santralin ciddi yaşam hakkı ihlalleri ortaya çıkardığını belirterek İkizköylüler’in su hakkı mücadelesini desteklediklerini söyledi. Etkinliğe ayrıca TEMA Muğla temsilciliği de destek verdi.

Afişlerin asılması ardından eylem “havama, suyuma, toprağıma dokunma” sloganıyla sonlandı.

Neler yaşandı?

İkizköylüler, 2019 yılında köylerinin kömür havzası içinde kalması sebebiyle ata topraklarını terk etmek zorunda kaldılar.  Yeni taşındıkları Karadam Mahallesi’nde ise Yeniköy Termik Santrali sebepli su kesintileriyle mücadele ediyorlar.

2014 yılında özelleştirilerek hayat döngüsü uzatılan Yeniköy termik santrali, soğutma su ihtiyacını Geyik Barajı’nın yüzde 75’inden ve diğer sondaj kuyularından sağlıyor. Bölgedeki su kaynakları Özelleştirme İdaresi’nin onayıyla Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim AŞ’ye devredildiği için su kaynakları da şirketin kullanımına verilmiş durumda.

Eylül başında köyde Covid-19 vakasının görülmesiyle su sorunu tekrar gündeme geldi. Kesintilerin sonlanması amacıyla Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ve Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürlüğü yeni su kuyusu çalışmalarını sürdürüyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.