ManşetSağlık

Suriye’de yakılan kükürtten çıkan zehirli bulutlar Türkiye semalarında

0

IŞİD’in Musul çevresinde yaktığı kükürtten yükselen zehirli dumanlar, neredeyse Türkiye’ye geldi. NTV Meteoroloji Editörü Gökhan Abur, canlı yayında Türkiye semalarına ulaşan tehlikeyi anlattı., “Sınırlarımıza bir miktar ulaşmış vaziyette. Fakat henüz uyarı yapmaya gerek yok” dedi.

Gökhan Abur, şu bilgileri verdi:

“Tahmin ettiğimiz gibi rüzgarın hem yeryüzüne yakın hem de yüksek seviyede güneye dönmesiyle, sülfür bulutları Türkiye’ye doğru taşınmaya başlandı. Şu an itibariyle Güneydoğu Anadolu’daki ilçelerimizde arttığını görüyoruz. Önümüzdeki saatlerde bulutlanma artacak, nemin de artmasıyla birlikte sülfür hidrojen ve oksijenle birleşip sülfürik asiti oluşturacak.

29

Ve bu havada asılı kalacak, yağışın başlamasıyla birlikte Şırnak, Hakkari ve Mardin çevresinde büyük ihtimalle asit yağmurları görülecek.

Bu gece yağış bekliyoruz, yarın Güneydoğu’nun büyük bir bölümünü etkisi altına alacak. İlk yağmurda asit yağışı daha etkili olacak, bölge sakinlerinin çok dikkatli olması gerekiyor.

Bölgede yaşayanlar yağış başlamadan önce mutlaka kapalı bir yere geçsinler, hayvanlarını da kapalı alanlara taşısınlar.

Kükürtün bir özelliği var, üst solunum yollarını tahrip eder. Yani yağış başlamadan önce sistem güneyli rüzgarlarla bölgeye geldikçe halkta üst solunum yollarında bir takım yanmalar ve rahatsızlıklar görülebilecek. Bunlar ölümcül boyutta olmayacak.

Ancak yağışın başlamasıyla yalnız insanları ve hayvanları değil, bitki örtüsünü ve binaları da etkileyecek. Bölgedeki tarihi Sit alanlarını da etkileyecek.”

METEOROLOJİ: ASİT YAĞMURU İHTİMALİ AZ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise, sülfür bulutlarının azalarak Türkiye’ye doğru ilerlediğini duyurdu. Meteoroloji açıklaması şöyle:

“Musul’un güneyinde bulunan kükürt üretim tesislerinin ateşe verilmesi sonucu oluşan zehirli gazların Türkiye’yi etkileyeceğine dair basınımızda haberler yayınlanmaktadır.

Olayla ilgili yapılan meteorolojik değerlendirmede bölgede dün görülen yağışlar gece kesildi. Bugün bölgede güney ve güneybatı yönlerden rüzgâr beklenmekle birlikte yağış tahmin edilmemektedir.

Bölgedeki kirletici konsantrasyonu konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığından taşınım konusunda net bir kanata ulaşmak zordur.

Ancak meteorolojik şartlar göz önüne alınarak, bugün bölgede güneyli rüzgâr akışlarına yağış eşlik etmesi beklenmediğinden asit yağmuru riskinin oldukça zayıf olduğu değerlendirilmektedir. Bu gece saatlerinden sonra ve yarın (Cuma günü) bölgenin tekrar yağışlı bir havanın etkisine gireceği tahmin edilmektedir.

Yağışla birlikte bölgedeki rüzgâr akışlarının zamanla kuzey yönlere dönmesi beklendiğinden asit yağmuru riskinin zayıf olduğu değerlendirilmektedir.

Uydu görüntüleri analizlerinde bugün güneyli hava akımları ile ülkemizin güneydoğu kesimleri üzerine etkisini azaltarak gaz taşınımı olduğu görülmektedir. Bu gece tekrar başlaması beklenen yağışın atmosferde bulunan bu gazı ilk etapta yere indirmesi söz konusudur. Daha sonra ise rüzgar döneceği için bölgeden ülkemiz üzerine gaz taşınımı ve asit yağmuru riski beklenmemektedir.”

BAŞBAKAN YARDIMCISI: HENÜZ UYARI YAPMAYA GEREK YOK

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sınırlarımıza bir miktar ulaşmış vaziyette. Vatandaşlarımız kapalı mekanda bulunmalı. Fakat henüz uyarı yapmaya gerek yok” dedi.

 

(Milliyet)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.