ManşetTürkiye

Suriye askeri operasyonuna 120 saat ara verildi

0
Vice President Mike Pence meets with Turkish President Recep Tayyip Erdogan at the Presidential Palace for talks on the Kurds and Syria on Thursday in Ankara, Turkey.

Türkiye ve ABD arasında yapılan anlaşma sonucunda Suriye’nin kuzeyindeki askeri operasyonlar beş günlüğüne durdurulacak ve bu süre zarfında YPG bölgeden çekilecek.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, dün akşam saatlerinde Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki heyetle Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri operasyonuna yönelik dört saati aşan bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede operasyona 120 saat ara verilmesi ve bu süre zarfında da YPG’nin bölgeden çekilmesi konularında uzlaşmaya varıldığı açıklandı.

Çekilme tamamlandıktan sonra da Türkiye’nin tamamen operasyonu durduracağı, ABD’de Başkan Donald Trump‘ın imzasıyla yürürlüğe giren yaptırımların ise geri çekileceği belirtildi.

Trump: Milyonlarca hayat kurtarıldı

Görüşmenin sonucu Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nde basın toplantısı başlamadan hemen önce ABD Başkanı Donald Trump’ın attığı tweet ile duyuruldu. Trump, “Türkiye’den şahane haberle. Pence ile Pompeo kısa süre içinde basın toplantısı düzenleyecek. Teşekkürler Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca hayat kurtarıldı” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında ise “Bu anlaşma üç gün önce yapılamazdı. Gerçekleşmesi için biraz “sert” aşk gerekiyordu. Herkes için harika. Hepinizle gurur duyuyorum!” dedi.

Pence: Türkiye ve ABD Suriye’de ateşkes için anlaştı

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile ABD Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında “Bir hafta önce Türk güçleri Suriye’ye girdi. Bugün gururla belirtmeliyim ki, Başkan Trump’ın güçlü liderliği sayesinde, Erdoğan ile olan ve Türkiye ile olan güçlü ilişkileri sayesinde Türkiye ve ABD Suriye‘de ateşkes için anlaşmıştır” diye açıkladı ve ekledi:

“Türkiye Barış Pınarı Harekâtı’na ara verecektir. Harekâta 120 saat ara verilecek ve bu süre içinde ABD, YPG‘nin güvenli bölgeden çıkmasını sağlayacaktır. Ve ardından operasyon duracak.”

Çavuşoğlu: Ateşkes iki meşru taraf arasında yapılır, ara veriyoruz

Pence ve Pompei’nin basın açıklaması sonrası açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “İstediklerimizi aldık. ABD tarafı harekâtımızın meşruiyetini kabul etmiş oldu. YPG‘nin ağır silahlarının toplanması, mevzilerinin ve tahkimatlarının imha edilmesi hususlarında mutabakat sağladık” açıklamasını yaptı.

Açıklamasında “ateşkes” kelimesini düzelterek  “PKK/YPG‘nin 120 saat içinde çıkması için Barış Pınarı Operasyonuna ara vereceğiz, bu bir ateşkes değildir. Ateşkes iki meşru taraf arasında yapılır. YPG‘nin güvenli bölgeden çıkması için harekâta ara veriyoruz. Ancak terör unsurlarının çıkmasından sonra operasyonu durdurmamız söz konusu olacaktır” dedi.

13 maddelik ortak açıklama

Türkiye ve ABD arasında yürütülen görüşmenin ardından, görüşmede konuşulanlar hakkında 13 maddelik ortak bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, “Türkiye ve ABD‘nin iki yakın NATO üyesi” olduğu vurgusu yapıldı ve “DEAŞ’la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlı” oldukları belirtildi.

Açıklamada şu maddeler yer aldı:

1- Her iki ülkenin, insan hayatı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yinelediğinin altı çizilen açıklamada maddeler şöyle sıralandı:

2- Türkiye ve ABD iki yakın NATO üyesi olarak bu ilişkilerini teyit eder. ABD, Türkiye’nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlatır.

3- Türkiye ve ABD, kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.

4- Türkiye ve ABD, “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder. Her iki ülke, insan hayatı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineler.

5- Türkiye ve ABD, Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Bu, önceden DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslar ile alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü de içerir.

6-Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.

7- Türk tarafı Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal (güvenli bölge) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.

8- Her iki ülke Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye ihtilafını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasi sürece olan bağlılıklarını yineler.

9- Her iki taraf Türkiye’nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.

10- Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

11-Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı’na, güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.

12- Barış Pınarı Harekatı’na ara verildiğinde ABD, ‘Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Syria’ başlıklı 14 Ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kongre nezdinde uygun şekilde çalışmalar ve istişareler yürüterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye’de barış ve güvenliğin teminine dönük kaydedilen ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır. Barış Pınarı Harekatı 11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsi geçen Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.”

13- Her iki taraf bu açıklamada kaydedilen tüm hedeflerin uygulanması için birlikte çalışma taahhütlerinde bulunmaktadır.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.