Emek

Şubat ayında 42 işçi öldü

0

İş cinayetleri Türkiye’nin dört bir yanında şubat ayında da devam etti. Tespit edildiği kadarıyla şubat ayında en az 42 işçi hayatını kaybetti.

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin yazılı açıklamasında ölümlerin en çok enerji, inşaat ve gıda sektöründe yaşandığı bildirildi.

Elektrik çarpması ve direkten düşmelerle gündeme gelen enerji sektöründe bu kez baraj kapaklarının patlamasıyla 10 işçinin hayatını kaybettiğinin belirtildiği açıklamada, “İnşaatlarda ise bu ay özellikle binalardan düşmeler ve nesne düşmeleri görüldü ve 7 işçi arkadaşımız can verdi. Gıda sektöründe ise 4 işçi hayatını kaybetti. 4 Şubatta ise tersanelerde tespit edilebilen 147. cinayet yaşandı. Tuzla’da bulunan Mengi Yay Yatçılık’ta kaplama yapılan alanda bulunan parlayıcı maddelerin peş peşe patlaması sonucu 4 işçi yaralandı. Yaralanan işçilerden Ümit Damgacı’nın vücudunda yüzde 50 civarında bir yanık oluştu ve Ümit arkadaşımız 14 Şubatta aramızdan ayrıldı” denildi.

İŞ CİNAYETLERİ ADANA, İSTANBUL, İZMİR VE HATAY’DA YOĞUNLAŞTI

Şubat ayında tespit edilen 42 iş cinayetinde 11 ölüm Adana’da, 8 ölüm İstanbul’da, 4 ölüm İzmir’de 3 ölümün de Hatay’da yaşandığının belirtildiği açıklamada, “Adana’da biri hariç ölümlerin nedeni baraj patlamasıydı. İstanbul’da ise Sultangazi’de bulunan bir metal fabrikasında çıkan yangında Serkan Aydın ve Murat Özkan yaşamını yitirdi. BEDAŞ Gaziosmanpaşa taşeron arıza şirketi Aram Çalışanı Seyithan Ağır, Alibeyköy Barajı yakınındaki bir trafonun üstünde arıza sorununu giderirken 35 bin volta kapıldı ve kolunu kaybetti. Seyithan arkadaşımızın kolunu kaybetmesinin nedeni alınmayan işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri, uzun ve yoğun çalıştırma idi” denildi.

HES’LER HEM DOĞAYI HEM İŞÇİLERİ KATLEDİYOR

“Son yıllarda halkın doğayı ve yaşam alanlarını savunmak için hidroelektrik santrallere karşı Artvin’den Munzur’a kadar mücadele ettiğini biliyoruz. Diğer yandan artan HES inşaatlarında her geçen gün bir iş cinayeti haberi alıyoruz. Geçtiğimiz ay Maraş’taki Kandil Barajı’nda üç arkadaşımızın hayatını kaybettiğine dikkat çekmiştik. İşte yine bir HES faciası daha yaşandı. 24 Şubatta Adana Kozan’da yapılan Gökdere Köprü Barajı inşaatında meydana gelen patlama sonucu sulara kapılan 3 işçi arkadaşımızın cenazesine ulaşıldı, 7 arkadaşımızdan haber alınamıyor” denilen açıklamada, İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi olarak yaşanan iş cinayetlerinin takipçisi olacakları belirtildi.

(Evrensel)

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.