DünyaManşetTarım-Gıda

Sri Lanka’da yakıt ve gıda sıkıntısı nedeniyle haftada dört gün mesai yapılacak

0
Sri Lanka hükümeti, kamu çalışanlarının önümüzdeki üç ay boyunca cuma günleri de izinli olmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Hükümet, haftada dört gün mesai uygulamasıyla vatandaşlarının evde gıda yetiştirmeye zaman ayırmasını teşvik etmeyi hedefliyor. Ayrıca artan yakıt fiyatları nedeniyle vatandaşların bir gün işe gitmeyerek tasarrufta bulunmaları da amaçlanıyor.

BBC‘nin aktardığına göre, son 70 yılın en büyük ekonomik krizini yaşayan Sri Lanka’da gıda, yakıt ve ilaç ithalatında sıkıntılar yaşanıyor. Ülkede döviz sıkıntısı da görüldüğü belirtiliyor. Bu nedenle de kıtlık yaşanmasından endişe ediliyor.

22 milyon nüfuslu ülkede bir milyon kamu çalışanı bulunuyor.

Bahçelerde tarımsal faaliyet yapmaya teşvik

Hükümetin resmi internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:

“Gelecekte yaşanması beklenen gıda kıtlığına karşı bir tedbir olarak kamu çalışanlarına haftada bir gün daha izin verilmesi ve evlerinin bahçelerinde ya da başka alanlarda tarımsal faaliyetlere geçmelerine imkân verecek desteğin sağlanması uygun görülmüştür.”

Ayrıca yakıt sıkıntısı ve artan fiyatlar nedeniyle işe gitmekte zorlanan çalışanlara da bu şekilde destek olmanın amaçlandığı vurgulanıyor.

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, ülkede acil gereksinim duyulan ithal ürünlerinin tedariki için bu yıl en az 5 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı. Tarım Bakanı Mahinda Amaraweera da geçen ay çiftçilere daha fazla pirinç ekmeleri çağrısında bulunmuş, “Gıda krizi daha kötü boyutlar alacak” demişti.

Hükümet ile Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında bir ekonomik kurtarma paketinin hayata geçirilmesi için görüşmeler de sürüyor.

Sri Lanka rupisindeki değer kaybı, küresel emtia fiyatlarındaki artış ve kimyasal gübrelere getirilen yasak, nisan ayında gıda fiyatlarında yüzde 57’lik bir yükselmeye neden olmuştu.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.