Hafta SonuKitapManşet

Son dönemin Yeşil Kitapları

0

Çevremizde 40 YılAnılar, Düşünceler

 

16 Çevremizde 40 yıl
Çevremiz! Hem de en geniş anlamıyla … Hava, su, toprak ve insanı çevreleyen her şey. 40 yıllık geçmişe bir bakış!

Vakıfların, derneklerin ve benzeri kuruluşların; projelerin, uluslararası ilişkilerin pek bilinmeyen dünyası. Üniversiteler, bürokrasi, hukukçular ve muhafazakârlık üzerine değerlendirmeler, görüşler, sorular … 40 yıldır bu konuların içinde olan TÇV Genel Sekreteri Av. Engin Ural’ın yaşamı, anıları, düşünceleri.
(Tanıtım Bülteninden)

Çevremizde 40 Yıl Anılar, Düşünceler
Engin Ural
Efil Yayınevi
2014

* * *

 

Organik Tarım

15 organik tarım

Yepyeni bir başlangıç yapma hayali kuranlar için rehber niteliğinde hazırlanan Hayaller Serisi kitaplarının ilki olan Organik Tarım, hemen ardından piyasaya çıkacak serinin ikinci kitabı Kafe-Restoran ile birlikte bu yazın en çok okunan kitaplarından biri olmaya aday.

Hayatın bir yarış olmadığını fark edenlerin; toprağa basmak, ağaçlara ve çiçeklere dokunmak, meyve sebzeyi dalından koparmak, doğal gıdalarla beslenmek, zamanı yavaşlatmak isteyenlerin; mevsimleri yaşamayı, toprakla uğraşmayı özleyenlerin özlemini giderecek, yaşam biçimini değiştirecek bir iş: organik çiftçilik.

Organik tarımı merak edenler ve bu işe atılmayı hayal edenler için hazırlanan Organik Tarım aşağıdaki soruların yanıtlarını verirken ayakları yerden hiç kesmiyor.

–          Organik tarım nedir? İncelikleri nelerdir?

–          Arazi nasıl seçilir?

–          Nerede, ne yetiştirilir?

–          Gelecek vaat eden ürünler hangileri?

–          Ürünler mamule nasıl dönüştürülür?

–          Ürünler nasıl pazarlanır ve nerelerde satılır?

–          Organik tarım sanayileşiyor mu?

–          Devlet destekleri neler?

Organik Tarım

Yasemin Balaban

Elma Yayınevi

2014

* * *

Karbon Günlükleri 2017
Gezegenimizin geleceğini önemseyen herkes bu kitabı okumalı!’
Costa Jürisi

17 karbon

Dünya adım adım yok oluşa yaklaşıyor. Peşi sıra felaketler yaşanırken insanlar enerji ve su kaynaklarının tükenme tehdidi ile karşı karşıya kalıyor. Bu kaos ortamında topluma nefes aldıracak tek araç olan karbon kartı ise ne yazık ki çoktan karaborsaya düştü bile! En zoruysa birilerinin gelip “durdurma” düğmesine basmasını beklemek…

Yıl 2017. Laura Brown’nun belki de kimsenin okumasını istemediği günlüğü ile başbaşasınız. Londra, karbon kısıtlamasının uygulandığı yeni çağda hayatta kalmak için savaşıyor. Tabii ki Laura ve rock grubu Edepsiz Melekler de… Çevre krizinin yaşanmaz kıldığı bir dünyada Laura “normal” bir üniversite öğrencisi olmaya çalışıyor. Çıktığı Avrupa turnesinde kendini bir öğrenci ayaklanmasının, grevlerin, acı bir su savaşının ve o güne dek tanık olmadığı korkunç hikâyelerle dolu göçmen kamplarının içinde buluyor. Bunlar yetmezmiş gibi Laura’nın aşk yaşamı başa aşağı giderken, toplumsal kargaşaya neden olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma açılıyor! Dayan Laura, bunlar devrimci zamanlar!

İngiliz yazar Saci Lloyd’un, Dünya’daki ekolojik sisteminin bozulmasına tepki çekmek ve kapitalist düzeni eleştirmek amacıyla kaleme aldığı Karbon Günlükleri 2015’in merakla beklenen ikinci kitabında, toplumsal direniş ve isyan tüm hızıyla devam ediyor. Üstelik ilkinden çok daha sert ve istikrarlı bir şekilde…

Karbon Günlükleri 2017

Saci Lloyd. Çeviren: Nazan Özcan

Tüdem Kültür

 

Derleyen: Barış Gençer Baykan

More in Hafta Sonu

You may also like

Comments

Comments are closed.