Hafta SonuKitapManşet

Son dönemin Bisiklet Kitapları

0

Bi Tur Versene

29 Bi-tur-versene

Bi Tur Versene bir çeşit albüm kitap. 1990ların ortasından beri yoluna “bağımsız bir çizer-yazar” olarak devam eden Aydan Çelik çiziyor, yazıyor ve bisiklet üstünde çocukluğunu arıyor…

“Entelektüel, tarih meraklısı, kapitalizm karşıtı, çevreci değil tam anlamıyla ekolojist, sporsever, tabii ki en önemlisi yazar ve çizer… Çok yönlü aydınların, eski deyimle ilim-irfan sahibi insanların azaldığı bir çağda iyimser bir merakla ortalıkta dolaşan biridir Aydan Çelik. Yine de bunlar onu özgün kılmaya yetmez. Onu farklı kılan şey, tüm bunları hırs, kibir barındırmadan, bilgiyi araçsallaştırmadan, salihane bir merakla okuması, yazması, çizmesi, anlatması…”
Bağış Erten, Eurosport Türkiye Yayın Koordinatörü 

Bi Tur Versene
Aydan Çelik
Optimist Yayınları
2013

 

 Velospit ile bir Cevelan- 1900’e Doğru İstanbuldan Bursa’ya Bisikletli Bir Gezi

31 velospit

1890´lı yılların sonlarında, bisiklet meraklısı İstanbullu bir genç, Bursa ve çevresinde bir keşif gezisine çıkmaya karar verir. Günümüz yazarları gibi, geçeceği yolları önceden belirler, ziyaret edeceği şehirler ve kasabalar hakkında bilgiler derler. İstanbul´dan Mudanya´ya yaptığı gemi yolculuğundan, Bursa-İnegöl-Yenişehir-Bursa güzergâhındaki bisiklet turuna, tüm gezisini kayda geçirir. İstanbul´a döndükten sonra, 1900´de bastırdığı gezi notlarını, bize 20. yüzyılın eşiğindeki Bursa´nın renkli panaromasını çizer. (arka kapak)

Velospit ile bir Cevelan
İbnülcemal Ahmet Tevfik
Türkiye İş Bankası Yayınları
2006

 

Pedalımda 5 ülke

30 pedal

Bir hayal, iki öğretmen, beş ülke, onlarca şehir, yüzlerce köy, binlerce renk, doku, tat, festival, milyonlarca pedal, milyarlarca insan…

Gezi tecrübeleriyle ilgili yeni ve özgün bir şey söylemek ne kadar zor. Avcı toplayıcı ilk insandan, konargöçer atalarımıza, İbniBatutaya, Marco Poloya, Evliya Çelebiden modern gezginlere kadar binlerce seyahatname yazarı, içlerindeki coşkuyu, yolda olmalarının nedenini ve yaşadıkları olağanüstü anları ne derece kelimelere dökebilmiştir ki!

Shakespearein dediği üzere “Hayat bir oyun sahnesi!”

Bu satırların sahibi İnci ve Soner Sarıhançifti bu sahnede figüran olmak yerine başrolde oynamayı ve uzun metraj bir yol filmi çekmeyi tercih etti. 2005 yılında aldıkları radikal bir kararla tüketim çılgınlığına biraz olsun ara verip Dünyaya olan borçlarını ödemek için ulaşım araçlarının en masumu olan bisikletle yollara düştüler.

Sarıhan çiftinin Denizli-Muğla-Antalya seyahati ile başlayan bisiklet seyyahlığı, 2006daki Karadeniz turununardından 2007 yılında Türkiyeden Nepale uzanan masalsı bir maceraya dönüştü. Bu yolculuğun yarattığı dönüşüm Pedalımda 5 Ülkeyle somutlaşıyor. 2008de Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa hattına uzanan hikâyeleri, 2009da aralarına katılan ve bugün Minik Gezgin olarak tanıdığımız Tibet Çınarla daha da zenginleşti. Minik Gezgin henüz 22 aylıkken Orta Avrupada 3486 kilometrelik bir rotayı anne-babasıyla birlikte kat etti. 2012de Hollandadan yola çıkan bisikletsever aile, 3660 km. boyunca 10 ülkeyi kapsayan bir serüvene imza attı. Bu hikâyeler yeni kitaplarda okuruyla buluşacak!

Pedalımda 5 ülke
İnci Sarıhan ve Soner Sarıhan
Optimist Yayınevi
2013

More in Hafta Sonu

You may also like

Comments

Comments are closed.