Hayvan HaklarıManşet

Son bir yılda Birleşik Krallık ve Avrupa’da kuş gribi yüzünden 48 milyon kuş öldürüldü

0

Avrupa gıda güvenliği ve hastalık önleme kurumlarının son verilerine göre kuş gribi vakaları yüzünden Birleşik Krallık ve Avrupa ülkelerinde son bir yıl içinde 47,7 milyon kuş itlaf edildi.

Ekim 2021 – Eylül 2022 tarihlerindeki vakaları raporlaştıran Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ve Kuş Gribi için Avrupa Birliği Referans Laboratuvarı‘na göre, kümes hayvanlarında 2 bin 467, tutsak kuşlarda 187 ve vahşi kuşlar arasında 3 bin 573 vaka meydana geldi.

Verilere göre virüs, Avrupa’da 37 ülkeyi etkiledi.

Verilere göre, Birleşik Krallık’ta 161 yüksek patojenik kuş gribi (HPAI) vakası tespit edildi ve bu yüzden 3,2 milyon kümes hayvanı ve tutsak kuşu öldürüldü. Hükümet, öldürülen kuş sayısının üretim için beslenen 20 milyon kuşa oranla “çok düşük miktarda” olduğunu açıkladı.

Uzmanlar geçen yıllarda yaz aylarında neredeyse yok olan kuş gribinin bu yıl tüm mevsimler boyunca sürdüğünü söylüyor. Aynı zamanda virüs kuşlar arasında daha hızlı bir şekilde yayılıyor.

‘Vaka sayısının artmasını bekliyoruz’

BBC‘ye konuşan Veteriner Hizmetleri Sorumlusu Dr. Christine Middlemiss, virüsün vahşi hayvanlar arasında yoğun bir şekilde görülmesinin çiftliklerde de daha hızlı bir şekilde yayılmasına neden olduğunu söyledi. Middlemiss, “Ne yazık ki önümüzdeki aylarda göç eden kuşların dönüşüyle vaka sayılarının tekrar yükselmesini bekliyoruz” dedi. Kümes Hayvanları Konseyi Başkanı Richard Griffiths ise bunun “şimdiye kadar görülen en zorlu kuş gribi sezonu” olduğunu belirtti.

Ancak raporu hazırlayan uzmanlar bu verilerin gerçeği yansıtmadığını, gerçek sayıların çok daha yüksek olabileceğini aktarıyor. İnsanlar arasında virüsün yayıldığına dair resmi olarak kaydedilmiş bir veri olmasa da ECDC Başkanı Andrea Ammon, çiftliklerde çalışanların hâl “risk altında olduğunu”, işverenlerin çalışanları için güvenlik ve sağlık denetimi yapması gerektiği uyarısında bulunuyor. 

İspanya’da ilk, Avrupa’da ikinci kez insanda kuş gribi tespit edildi

Öte yandan ECDC, Dünya Sağlık Örgütü ve İspanya Sağlık Bakanlığı Uyarılar ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi, İspanya’nın Guadalajara kentinde tavuk çiftliğinde çalışan kişide 27 Eylül’de kuş gribi tespit edildiğini, karantinaya alınan ve asemptomatik kalan hastanın kısa sürede “negatife geçtiğini” açıkladı.

Kuş gribinin Avrupa’da ikinci, İspanya’da ise ilk kez insanda görüldüğü belirtildi. İlk vaka Aralık 2021’de Birleşik Krallık’ta kaydedilmişti.

İspanya Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hastanın çok düşük viral yük ile pozitif çıktığını ve belirtilerin olmadığı bilgisini verdi.

“H5N1” olarak adlandırılan kuş gribi, ilk olarak 1990’ların sonlarında Çin‘de tespit edilmiş ve 1997’de Hong Kong’da virüs bulaşan 18 kişiden altısı ölünce insanların bu virüsü yayabileceği ve ciddi sonuçları olabileceği duyurulmuştu. DSÖ’nün verilerine göre, 2003’ten bu yana kuş gribi tespit edilen 864 kişiden 456’sı (yüzde 52’si) hayatını kaybetti.

You may also like

Comments

Comments are closed.