EkonomiManşetTürkiye

‘Son bir yılda 46 bin 923 çiftçi tarımdan uzaklaştı’

0

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, son bir yılda 46 bin 923 çiftçinin tarımdan uzaklaştığını açıkladı.

2016 yılında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı tarımsal işletme sayısının 2 milyon 267 bin 176 olduğunu belirten Şevkin, giderek işletme sayısının düştüğünü ve 2019 yılında 2 milyon 83 bin 22’ye gerilediğini söyledi.

‘5-11 yaş grubundaki 32 bin çocuk çalışıyor’

Dr. Şevkin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; 5-11 yaş grubundan 9 milyon 12 bin çocuktan 32 bininin çalıştığını, 12-14 yaş grubundaki 3 milyon 796 bin çocuğun 114 bininin de bir iş yerinde çalıştığını vurguladı.

Müzeyyen Şevkin, 15-17 yaş grubundaki 3 milyon 649 bin çocuktan 16 milyon 457 bininin de okula gitmek yerine çalışma yaşamında yer aldığının altını çizerken, Türkiye’deki 16 milyon 457 bin çocuğun 720 bininin çalışmak zorunda kaldığını da ifade etti.

‘Kadınlar ekonomide ve iş yaşamında yer bulamıyor’

CHP Adana Milletvekili, TÜİK işgücü istatistikleri Mart 2021 verilerine atıfta bulunarak, işgücüne dahil olmayan ve ev işleri ile meşgul 9 milyon 635 bin ev kadınının bulunduğunu kaydetti ve şu ifadeleri kullandı:

Bu veriler Türkiye’deki işsizliğin korkunç boyutlara ulaştığını gösteriyor. Çocuk işçi sayısı her geçen gün artıyor. Çocuklarımız eğitim-öğretim yerine aile ekonomilerine katkıda bulunmak için ağır çalışma yaşamına dahil olmak zorunda kalıyor. Kadınlarımız ekonomide ve iş yaşamında yer bulamıyor. İş yaşamında olan kadınlarımız da erkeklere oranla daha az para kazanıyor. Çiftçimiz tarımdan uzaklaşıyor. Tarımsal işletmelerde her yıl geriye gidiş yaşanıyor.”

‘Her iki kişiden biri işsiz’

Dr. Şevkin iktidarın artık Türkiye’yi yönetemez durumda olduğunu ve ağır ekonomik koşullarla beraberinde gelen salgın nedeniyle Türkiye ekonomisinin çöküş yaşadığını ifade etti.

Şevkin bunların yanında, 10 milyonu geçen işsiz sayısıyla birlikte kayıt dışı çalışma alanları, ev işleriyle meşgul olan kadınlar, günübirlik işlerde çalışanlar, emeklilikte yaşa takılanlar, çocuk işçiler, genç üniversite mezunları, tarımdan uzaklaşanlar baz alındığında çalışma yaşamında olması gereken her iki kişiden birinin işsiz olduğu anlamı çıktığını ifade etti.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.