KentManşetTürkiye

Sögütlüçeşme garı için yürütmeyi durdurma kararı kalktı, Kadıköy Belediyesi: İstanbul’a ihanet

0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kadıköy’deki “Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı” projesi planları için İstanbul 13. İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı, geçen salı üst mahkeme tarafından kaldırıldı. Yürütmeyi durdurma kararı, Kadıköy Belediyesi‘nin Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası‘yla birlikte açtığı dava üzerine 8 Mayıs 2020 tarihinde oy birliği ile alınmıştı.

Kararın ardından Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, bir açıklama yayınlayarak “Kadıköy’ün en değerli arazilerinden birine AVM yapılmasına izin vermeyeceklerini” söyledi. Açıklamasında projenin “sahiplerine ve kollayıcılarına” seslenen Odabaşı, projenin İstanbul’a ihanet olacağını kaydetti: 

Bu kentin çocuklarının bir avuç toprağı, yine heba edilecek, Kadıköylüler, betona mahkûm edilecek.

Bu sadece Kadıköy’e değil, tüm İstanbul’a da ihanettir. Bu ihanetten bir an önce vazgeçin!

Mahallesini, kentini, ülkesini, toprağını seven her yurttaşın yapacağı gibi bu projeye karşı duruyoruz, durmaya da devam edeceğiz!

660 metre yeni ray hattı

Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, “Fıratcan İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş.” ile yürütülüyor. Proje kapsamında TCDD, şirketle 29 yıllığına anlaştı.

Proje kapsamında 50 bin 781 metrekarelik alan üzerine 23’ü açık olmak üzere toplam 443 araçlık otopark ile 118 dükkan ve ofis inşa edilecek. Yüksek Hızlı Tren seferleri için de 660 metre yeni ray hattı döşenecek ve 36 ayaklı viyadük yapılacak.

Taraflar arasında imzalanan sözleşmeye göre şirkete iki yılı izin ve ruhsat, iki yılı da inşaat yapımı için olmak üzere dört yıl süre verildi. Şirket yapım sürecinde TCDD’ye, her yıl ÜFE oranında artırılmak üzere aylık sadece 32 bin 315 TL kira ödeyecek.

Toplam proje bedeli 193 milyon 794 bin TL

Projenin tamamlanmasından sonraki 25 yıllık işletme süreci için de yine aynı oranda artırılmak üzere aylık 161 bin 574 TL kira bedeli belirlendi. Sözleşmeye göre, inşaat karşılığı şirkete verilecek işletme hakkı 2047 yılında son bulacak.

Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre, proje planlama alanının yüzde 73’ü TCDD mülkiyetinde bulunuyor. Arazinin yüzde dokuzu Hazine, yüzde üçü İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde yüzde 14’ü ise kadastral boşluktan oluşuyor. Toplam proje alanı 62 bin 189 metrekareyi buluyor.

Proje tanıtım dosyasındaki bilgilere göre, toplam proje bedeli 193 milyon 794 bin TL olacak. Bu tutarın 144 milyon 698 bin TL’si inşaat alanı, 22 milyon 125 bin TL’si donatı alanı, 25 milyon 471 bin TL’si çevre düzenlemesi ve 1 milyon 500 bin TL’si de ruhsat ve harçlar için harcanacak.

Kadıköy Belediyesi daha önce de projenin bölgede var olan hareketli nüfus ve trafik yoğunluğunun artmasına yol açacağını ve yapım sırasında bölgedeki yeşil dokunun tamamen yok edileceğini söyleyerek uyarılarda bulunmuştu.

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.