Dünya

Sırbistan’dan AB’ye hayır

0

Sırbistan Başbakanı, hükümet olarak Kosova ile müzakereler kapsamında AB tarafından kendilerine sunulan teklifi oy birliğiyle reddettiklerini açıkladı.

Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, hükümet olarak Kosova ile müzakereler kapsamındaAvrupa Birliği (AB) tarafından kendilerine sunulan teklifi oy birliğiylereddettiklerini açıkladı.

Sırbistan hükümetibaşkent Belgrad’da Başbakan İvitsa Daçiç başkanlığında toplandı.

Bakanlar kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, Kosova ile müzakereler kapsamında AB tarafından Sırbistan’a verilen teklife oybirliğiyle “hayır” kararı alındığı bildirildi. Açıklamada, Sırbistan’ın çözümeulaşılması için çaba gösterdiği ifade edildi.

Başbakan İvitsa Daçiç de yaptığı açıklamada, AB arabuluculuğundaKosova ile Sırbistan arasındaki ilişkileri normalleştirmek için yarın 9’uncusu yapılacak müzakereler öncesinde, “Hükümetimiz şimdiye kadarki rolüyle bir anlaşmaya varılması için samimi çabagösterdi. Fakat bize teklif edileni kabul edemeyiz” dedi.

Sırbistan’a AB tarafından sunula teklifin “uygulanabilir olmadığını”, Sırbistan hükümetinin bu teklifi kabul etmesi halinde dahi geniş kapsamlıçözüme ulaşılmayacağını savunan Daçiç, ülkesinin ABarabuluculuğunda Kosova ile diyaloğun devamı için istekli olduğunusöyledi.

“Sırbistan’ın anlaşmayı kabul etmemesi trajik değil”

Kosova Meclis Başkanı Yakup Krasniçi, “Sırbistan’ın anlaşmayı kabul etmemesi trajik değil” dedi. Krasniçi, yaptığı açıklamada, Kosova ve Sırbistan’ın daha önce de anlaşamadıklarını belirterek, kendileri içinönemli olanın uluslar arası hukukun üstünlüğü olduğunu ifade etti.

“Sırbistan’ın anlaşmayı kabul etmemesi trajik değil” diyen Krasniçi, Kosova’nın gelişmesi için gereken mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Kosova Demokrasi Partisi (PDK) Grup Başkanı Adem Grabovci, Sırbistan’la anlaşma sağlanacağından umutlu olduğunu söyledi.

Kosova Demokratik Birliği (LDK) Grup Başkanı İsmet Beqiri de Sırplar’laanlaşma yapılmasına yönelik yeni bir çalışma yapılması halinde, Kosova Delegasyonu’nda yer almayacaklarını kaydetti.

Aşırı sağcı gruplardan “hayır” protestosu

Sırbistan hükümetinin bugün yaptığı toplantı öncesinde de Sırbistan’dakibazı aşırı sağcı gruplar, Kosova konusunda AB tarafından verilen teklifi kabul etmemesi için hükümete çağrı yaptı.

Başkent Belgrad’daki hükümet binası önünde düzenlenen protestoya katılanlar, Sırbistan yönetiminden Avrupa Birliği ile işbirliğini bitirmesini istedi. Protestocular, Sırbistan bayrakları ile “Teslime hayır”, “Kosova, Sırbistan’ın en değerli sözüdür”, “Vermiyoruz”pankartları açtı.

AB ilişiklerin normalleştirilmesini istemişti

AB’nin arabuluculuğunda Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkileri normalleştirmek için 8’inci kez yapılan müzakerelerden geçen hafta sonuç çıkmamıştı. AB, üyelik müzakerelerine başlayabilmeleri için her iki ülkeden ilişkileri normalleştirmesi şartını karşılamalarını isterken, görüşmeler Kosova’daki Sırp azınlığın geleceğinde düğümleniyor.

Sırbistan, tanımadığı Kosova yönetiminden Sırp azınlığa tam otonomi talep ediyor. Kosova ise böyle bir adımın ülkenin bölünmesiyle sonuçlanmasından endişe ediyor.

(Ajanslar)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.