Doğa MücadelesiDünyaEkolojiManşet

Sırbistan’da halkı sokağa döken maden projesi askıya alındı

0
Sırbistan‘da, halkın büyük tepkisine yol açan ve geçen haftalarda ülke çapında gösterilerle protesto edilen Birleşik Krallık-Avustralya merkezli Rio Tinto şirketinin lityum maden projesi  askıya alındı. 

Yerel medyaya protestoların çalışma için elverişli koşullar oluşturmadığını söyleyen şirketinin Sırbistan kolu Rio Sava‘nın CEO’su Vesna Prodanoviç,  Prodanoviç, “Böylesine yoğun bir madencilik karşıtı ve muhalif kampanya söz konusuyken, herhangi bir konu hakkında makul bir tartışma yapmak hayli zor. Halkla diyaloğa geçmek ve bölge sakinlerine projemizi tüm boyutlarıyla tanıtmak istiyoruz” dedi.

Prodanoviç, şirketin madende kullanacağı bir takım teknik çözümleri “yeniden gözden geçirip muhtemelen geliştirmeyi” planladığını da söyledi.

Lozniçe Belediyesi de geçen hafta 2,4 milyar dolar (yaklaşık 27,7 milyar TL) değerindeki proje kapsamında madencilik yapılması planlanan alanın şirkete verilmesini öngören uygulamayı askıya almıştı.

Ne olmuştu?

Şirket, ülkenin batısındaki Lozniçe’de, elektronik cihazlar ve çeşitli bataryaların üretiminde çok önemli olan lityum rezervlerini 2006’da keşfetmişti. Burada açılmak istenen maden projesi Sırbistanlıların büyük tepki toplamış; binlerce kişi sokaklara dökülerek, yolları kapatmıştı.

Maden projesini destekleyen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić karşıtı sloganlar atılan gösterilere Dünya Erkekler Tenisi’nin bir numarası Novak Djokovic de destek vermiş, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımında  “Temiz hava, su ve gıda sağlığın anahtarıdır. Bunlar olmadan, ‘sağlık’ hakkında konuşulan her şey boş” demişti. 

You may also like

Comments

Comments are closed.