DünyaManşet

Şili hükümeti göstericilerin talebini kabul etti: Pinochet’nin anayasası değişecek

0

Şili hükümeti, ulaşım ve elektrik zamları nedeniyle sokağa çıkan göstericilerin Augusto Pinochet’nin diktatörlük dönemine uzanan yürürlükteki anayasayı değiştirme talebini kabul ederek yeni bir anayasanın yazılacağını duyurdu.

İçişleri Bakanı Gonzalo Blumel, başkanın, kabine üyelerinin ve siyasi müttefiklerin Kongre’nin yeni bir anayasa yazım sürecinin başlatmasında anlaştığını açıkladı. Yazılacak anayasa daha sonra referandumla oylanacak.

Blumel, pazar günkü basın toplantısında “Her şeyden önce, yurttaşlarımızın yükselttiği temel bir talep olan toplum sözleşmesini yeniden şekillendirme hedefine odaklanmalıyız” dedi.

Toplantıda, yeni anayasa sürecinin başlamasında anlaşıldığını duyuran İçişleri bakanı “Süreç en iyi yurttaşların katılımıyla Kongre üzerinden ilerleyecek ve plebisite sunulacak. Kapsayıcı bir anlaşmaya varmak için toplumdaki tüm öznelerle bir diyalog süreci başlatacağız” ifadelerini kullandı. Blumel, süreç açısından bir zaman çizelgesi vermese de hükümetin konuya dair hızlı bir biçimde hareket edeceğini söyledi.

Şili İçişleri Bakanı Gonzalo Blumel.

Ekim ayında başlayan protestolarda göstericiler, sağlık, eğitim ve ekonomik eşitsizliklere yönelik taleplerinin mevcut anayasayla karşılanamayacağını belirterek yeni bir anayasa istemişti. Yürürlükteki anayasa, 1973-1990 yılları arasında Pinochet’nin askeri dikta rejimi sırasında hazırlanmıştı.

Hackerlerden şiddet kullanan polisleri ifşa eden internet sitesi

Ulaşıma ve elektriğe zam yapılacağının açıklanmasının ardından şiddetli eylemlere dönüşen protestolarda en az 20 kişi hayatını kaybetmiş ve bin 218 kişi de yaralanmıştı.

Şilili hackerlar tarafından göstericilere şiddet uyguladığı tespit edilen polislerin bilgilerininse pacolog.com adlı internet sitesinden ifşa edildiği belirtildi. Sitede yer alan haritada, polislerin adreslerinin yer aldığı bir arayüz bulunuyor. Görsellere tıklandığında polislerin adresleri görüntüleniyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.