ManşetMedya-İnternetTürkiye

Türkiye’deki herkesin kişisel verileri sızdı

0

Türkiye’de ikamet eden herkesin kişisel verilerinin ‘”s****p**eli” ‘ isimli bir sitede yayımlandığı ortaya çıktı. T.C. kimlik bilgisi, telefon numarası , anne baba ismi ve adres bilgilerine ücretsiz üyelik karşılığı ulaşılabildiği sitede, bilgiler herkese açıkken tapu ve diğer özel bilgiler ücretli üyelik karşılığında bulunabiliyor.

Free Web Turkey‘in aktardığına göre, e-mail hesabı ile kayıt olunabilen sitede vatandaşların açık adresleri, telefon numaraları ve banka hesap bilgileri gibi kişisel verileri yer alıyor. Bunlara, bir kişinin ismini ve soyadını aratarak kolayca ulaşılabiliyor. Toplam kullanıcının 5 bin 195 olduğu görülen site ayrıca aynı “hizmeti” Telegram ve Discord üzerinde de sağlıyor.

Türkiye’de yasal olarak ikamet eden ve e-Devlet sistemine kayıtlı yabancı uyruklu kişilerin de kişisel bilgileri sitede yer alıyor. Finansal veya tapu gibi detaylı bilgilere ulaşmak için “VIP” üyelik satın almak gerekiyor. Siteyi yönetenlerin, web sitesinin yanı sıra Twitter’da açıkça reklam yaptıkları anlaşıldı.

‘Büyük bir güvenlik riski’

MLSA Eş-Direktörü Veysel Ok, ortada büyük bir suç olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’de yaşayan herkesin bütün kişisel verileri, kişilerin akrabalarına dair kişisel veriler, IBAN ve banka bilgileri, tapu bilgileri, adres bilgileri ele geçirilmiş durumda. Bu veriyi ele geçirenler Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) ve Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında büyük bir suç işledi. Ancak bu sadece verileri çalanların değil, Türkiye’de yaşayan insanların verilerini korumayan devlet yetkililerinin de işlediği bir suç. Şu an herhangi bir kişi, istediği kişinin her türlü bilgisine ulaşma şansına sahip. Bu büyük ve korkunç sonuçlar ortaya koyan bir suç.”

Bu tedbirsizliğin  şaşırtıcı olmadığını da belirten Ok, “Eski İçişleri Bakanı, telefonunda KİM diye bir uygulama kullanıyordu. Bunun da hukuksuz olduğunu söylemiştik. İçişleri Bakanlığının dahi kişisel verilere özen göstermediği bir durumda, vatandaşların güvenliğini kim koruyacak? Savcıların hem bu verileri çalanlar, yayınlayanlar, hem de verilerin korunması yönünde tedbir almayanlar hakkında acilen harekete geçmesi gerekir” dedi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.