ManşetSpor

Şike yok ama cezası değişti!

0

TFF Başkanı Yıldırım Demirören Antalya’da yaptığı basın toplantısında şunları kaydetti:

“Türk futbolunda yeni bir sayfayı aralamak, güven ortamını yeniden kurmak, futbolumuzun önünü yeniden açmak amacındayız. Görevimize kararlılıkla sarıldık.

Son yıllarda özellikle bahis oyunlarından haksız çıkar elde etme peşinde olanların, bu oyunla kirli ellerini oyunumuza uzatmaktan çekinmedikleri herkes tarafından bilinmektedir. Bu bizi fazlasıyla rahatsız etmektedir. Futbolumuzun her türlü spekülasyondan uzak tutulması tartışmasız önceliğimizdir.

Sevinerek söyleyebilirim ki, iddialar içerisinde bahse ilişkin hiçbir unsur olmadığı gibi, Etik Kurulu da çalışmalarında bu yönde bir bulgu olmadığı somut olarak tespit etti.

TFF’nin taviz vermesi düşünülemez. Sporda şiddet ve düzensizliği önlenmesine dair 6222 sayılı yasanın bu adıyla değil de şike yasası olarak anılması en büyük üzüntümüz. Disiplin yargısı ile genel yargının suç tanımları ve soruşturma teknikleri birbirinden farklıdır. Devam etmekte olan bir dava olduğu halde, futbol ailesi kendi disiplin sürecini en hızlı şekilde tamamlamak zorundadır.

Karar aşamasına çok yaklaşıldı. Etik Kurulu çalışmasını iki kısma ayırmış. Süper Lig müsabakaları hakkındaki raporunu yönetim kurulumuza ulaştırdı. Raporda adı geçen bütün takımları yönetim kurulumuz PFDK’ya sevk etme kararı aldı.

PFDK’ya sevk edilen kulüplerimiz bu aşamada suçlu değildir. Kurulun incelemesi sonunda tüm kulüplerimizin aklanmasını temenni ederim.

Hiçbir şekilde sahaya yansımadığının belirlenmesi en sevindirici haberimizdir. 6222 sayılı yasa yürürlüğe girmeden önce 58. maddenin şiddetli olması bir ölçüde anlaşılabilir. Ancak yasa ile öngörülen yaptırımlar yürürlüğe girerken, dünyada emsali olmayan bu maddeye ihtiyacımız olmadığı düşünülerek gerekli düzenlemeler yapılabilirdi. Türk futbolunun bütününe vereceği zararlar dikkate alındığında, bu orantısızlığın düzeltilmesi en öncelikli karar.

Mevcut yaptırımların değiştirilmesinin, bazı bireylerin menfaatlerine yönelik hareket etimiz şeklinde yorumlanacağın farkındayız. bizim için söylenecekler değil, Türk futbolunun menfaatleri önemli. Yönetim kurulumuzun dün kabul ettiği doğruları objektif değerlendiren herkes, amacımız orantısız cezaları orantılı hale getirmek olduğunu görecektir.”

Yıldırım Demirören gelen bir soruya şöyle yanıt verdi, “Şahıslar Mehmet Ali Aydınlar döneminde Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Biz sadece Etik Kurulu’nun gönderdiği ilk dosyanın dışında ikinci bir dosya hazırladık.” Burada da sahaya yansımadığına hükmedildi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.