ManşetSpor

Şike Davası’nda 7 tahliye

0

14 Şubat’ta başlayan şike davasının 8. duruşmasında aralarında Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Cemil Turan, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz ve Teknik Direktör Bülent Uygun’un da bulunduğu 7 sanık tahliye edildi. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a ise tahliye çıkmadı.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “futbolda şike” davasının 8. duruşması sona erdi.

14 Şubat’ta başlayan mahkemede, tutuklu olarak yargılanan 23 sanığın savunmasının alınması tamamlandı.

Mahkeme heyeti, gece saatlerinde verilen aranın ardından ara kararını açıkladı.

Mahkeme, “atılı suç vasfının değişebilme ihtimali olduğu gerekçesiyle” 7 kişinin tahliye edilmesine karar verdi.

Tutuklu sanıklar Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz, teknik direktör Bülent Uygun, Cemil Turan, Coşkun Çalık, Ömer Ülkü ve Mehmet Yenice’nin, suç vasfının değişme ihtimali göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.

Mahkeme heyeti, Emmanuel Emenike, Korcan Çelikay, Tayfur Havutçu, Ümit Karan, Serdal Adalı ve Göksel Gümüşdağ’ın da aralarında bulunduğu 33 tutuksuz sanığın, bir sonraki celsede savunmalarının alınması için hazır edilmesine karar verdi.

Tutuklu sanık Olgun Peker’in 2010 ve 2011 yıllarında yurt dışına giriş-çıkış tarihlerinin gönderilmesi için emniyete yazı yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen birinci ”Ergenekon” davasında gizli tanık olarak dinlenen ”Poyraz”ın beyanlarının bir örneğinin mahkemeye gönderilmesine hükmetti.

Türkiye Süper Lig ve 1. lige ait iddianamede belirtilen futbol maçlarına ilişkin kayıt görüntülerinin gönderilmesi için yayıncı kuruluşa yazı yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, aralarında TFF Başkan Adayı Yıldırım Demirören ve Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı’nın da bulunduğu 21 kişinin tanık olarak dinlenilmesinin, henüz sanık savunmalarının tamamlanmamış olmasından dolayı daha sonra değerlenilmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübüne yazı yazılarak, 15 Mayıs 2011 günü oynanan Trabzonspor-İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçında kulüp yönetimi tarafından maçla ilgili olarak kendi futbolcularına başarılı olmaları için maç primi verilip verilmediğinin sorulmasına hükmetti.

Sanıklardan Yusuf Turanlı, Ömer Ülkü, Olgun Peker, Ahmet Çelebi, Bülent Uygun, Abdullah Başak, Sami Dinç, Tamer Yelkovan, Faruk Taşseten, Bülent İşçen ve Mehmet Yenice’nin haklarındaki seyir yasağının kaldırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, sanıklardan Zafer Tüzün, futbolcular İbrahim Akın ve İlhan Çelikay ile kaleci Korcan Çelikay’ın haklarındaki yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Tamer Yelkovan’ın da aralarında bulunduğu 16 tutuklu sanığın, kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların, delilleri karartma ihtimalinin bulunması ve koruma tedbirlerinin uygulanmasının yeterli olamayacağından bu hallerinin devamına oy birliğiyle hükmetti.

Duruşma 26 Mart Pazartesi gününe ertelendi.

Bu arada, bugünkü tahliyelerin ardından söz konusu davadaki tutuklu sanık sayısı 16’ya indi.

SEVİNÇTEN BAYILDILAR
Mahkeme heyetinin ara kararının açıklanması için sadece sanık avukatlarının salona girişine izin verilmesi ve basın mensuplarının salona alınmaması dikkati çekti.

Öte yandan, tahliye kararını öğrenen sanık yakınları adliye sarayı içinde büyük sevinç yaşarken, bazılarının baygınlık geçirdiği görüldü.

Tahliye kararının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinden Metris Cezaevine götürülen Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz, teknik direktör Bülent Uygun, Cemil Turan, Coşkun Çalık ve Mehmet Yenice, buradaki işlemleri tamamlandıktan sonra cezaevinden tahliye oldu.

Tahliye olan sanıkları, cezaevi önünde uzun süre bekleyen yakınları ve bir grup taraftar karşıladı.

MOSTUROĞLU: RUHUMUZ İÇERİDE KALDI
Şekip Mosturoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ailelerine kavuştukları için mutlu olduklarını, ama buruk bir sevinç yaşadıklarını söyledi.

Mosturoğlu, ”Başkanımız, yönetici arkadaşımız İlhan bey, diğer arkadaşlarımız tahliye olmadılar. Onun için ruhumuz içerde, vücudumuz dışarda. Arkadaşlarımız masum. Masumiyetlerine en az kendi masumiyetimiz kadar inanıyoruz. İnşallah onlar da en kısa sürede tahliye olacaklar. İnşallah hem o arkadaşlarımızın hem kendimizin aklanması noktasında gereken her türlü savunmayı yapmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

ODYAKMAZ: ‘ÖZEL YETKİ’YLE MÜCADELE ETTİK
Mecnun Odyakmaz da gazetecilerin soruları üzerine, ”İddianame açıklandığında sadece Fenerbahçe maçıyla ilgili olduğunu gördük. Bu, tutuklanmamıza çok büyük etkendi. Biraz özel yetkili mahkemelerin işleyişiyle mücadele etmek zorunda kaldık. Tanıklar tamamlandıktan sonra içerdeki arkadaşlarımızın da tahliye olacağını ümit ediyor, bekliyoruz. İçerideki arkadaşlarımızın masumiyetine de tüm kalbimizle inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘HER ŞEY AYAN BEYAN ORTAYA ÇIKACAK’
Odyakmaz, bir gazetecinin, ”Bu karar, Sivasspor’un aklanması demek midir?” şeklindeki sorusuna karşılık da ”Tabii ki öyle. Şimdi erkenden konuşmayalım. Her şey zaman ilerledikçe ortaya çıkacaktır. İfademizde zaten söyledik. Her şey ayan beyan ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum” dedi.

Tahliye olan sanıklar, yakınlarına ait araçlarla cezaevinden ayrıldı.

Sanık Ömer Ülkü’nün de işlemlerinin tamamlanmasının ardından Silivri Cezaevi’nden tahliye olacağı öğrenildi.

(Ajanslar)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.