İklim ve EnerjiDünyaManşet

Sigorta devi Suncrop petrol ve gaz endüstrisine desteğini tamamen kesiyor

0

Avustralya‘nın dev sigorta şirketi Suncrop, geçen cuma yayınlanan raporunda 2025 itibarıyla petrol ve gaz sektörüne yaptığı doğrudan yatırım ve sigorta hizmeti dahil her türlü finansmanı sona erdirdiğini; devam eden yatırımların ise 2040 yılına kadar biteceğini duyurdu. Grup hali hazırda yeni termal kömür projelerine verilecek her türlü desteği yasaklamıştı.

The Guardian‘ın Graham Readfearn imzalı haberine göre, şirketin açıklaması, Covid-19‘la mücadele çerçevesinde kurulan hükümete bağlı danışma komisyonunun, salgının yol açtığı ekonomik hasardan ülkeyi kurtarmada gaz sektörüne bel bağlayan tavsiyesine ters düşüyor.

Suncorp, kararlarının, termal ve kömür projelerine verilecek her türlü desteğin sona erdirileceği yönünde geçen yıl vermiş oldukları taahhütten ileri geldiğini belirtti.

Fosil yakıtla ilişkili yatırımlar yüzde 0,1’ın altında

Şirketin yönergesinde, sıfır emisyon ekonomisine geçiş sürecinde Suncorp’un dış yatırımlarından sorumlu yetkililerin yatırım olanaklarını araştırırken riski en düşük düzeyde tutmak adına gölge karbon fiyatlandırması uygulaması talep edildi ve “Suncorp, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon ekonomisine geçiş hedefiyle tutarlı olan şirketlere kredi vermeye ve yatırım yapmaya devam edecek” denildi.

oil industry

Raporda şirketin haziran ayı sonu verilerine göre, fosil yakıt çıkarma ve üretimi faaliyetlerinin, genel sigorta işinin yüzde 0,1’inden azını oluşturduğu, aynı dönemde düşük karbonlu endüstrilerdeki mevcut yatırımların ise 236 milyon dolar değerinde olduğu ifade edildi.

Sigorta şirketleri küresel olarak yönergelerine fosil yakıt kullanımını sınırlayan maddeler ekliyor. Avustralya’da en az dört şirket, tartışmalı Adani kömür madeni projesinden çekildi.

Suncrop 2019’da yeni termal kömür madenlerini, fabrikaları ve enerji santrallerini finanse etmeyeceğini duyurmuştu.

You may also like

Comments

Comments are closed.