DünyaManşet

Shell uslanmıyor. Bu sefer de sondaj gemisi Alaska’da karaya oturdu

0

Petrol devi Shell’e ait bir sondaj gemisi Alaska Körfezindeki Sitkalidak adası yakınlarında karaya oturdu. 150.000 gallondan fazla yakıt taşıdığı belirtilen ‘Kulluk’ adlı gemi, yapılan açıklamaya göre yakalandığı fırtınadan kaçmaya çalışırken hakimiyetini kaybetti. Mürettebatın sahil güvenlik ekiplerince tahliye edildiği gemiden, yetkililerin havadan yaptığı gözlemlerin sonucunda bir sızıntı belirtisi görülmediği açıklandı.

150,000 gallon ultra-düşük sülfür dizel yakıt, 12,000 gallon motor yağı ve hidrolik yağ taşıyan gemide çalışan 18 kişi kurtarma ekiplerince tahliye edildi. Hasar tespit çalışmaları ise sürüyor.

Nijerya, İskoçya, ABD ve daha birçok ülkede sayısız çevre felaketine neden olan Shell firması, geçen sene buzulların erimesi sonucunda ortaya çıkan petrol rezervlerinde de petrol çalışmalarına başlamıştı.

Kuzey Kutbuna doğru harekete geçtiği ilk günlerde “Noble Discoverer” adlı gemisi karaya oturan, Chukchi Denizi’nde çalışmalarına başladıktan 24 saat sonra sondaj gemilerinin üzerine gelen devasa buz parçalarından ötürü çalışmalarını durdurmak zorunda kalan firma, 2012 ilk günlerinde de dünyayı yeni bir tehlike ile karşı karşıya getirmişe benziyor.

Doğal Yaşam Derneği’nin ArktikaBölgesi çalışmalarından sorumlu direktörü Lois N. Epstein sondaj gemisinin karaya oturması sonrasında yaptığı açıklamada, “Bu rahatsız edici kazanını etkileri açık: Shell firması ve taşeronları ne yükleme aşamasında ne de taşıma aşamasında Alaska’nın hava ve deniz şartlarını kaale almıyor!” dedi.

Kazanın meydana geldiği Kodiak takımadaları, boynuzlu kutup martısı, kırmızı yüzlü karabatak ve Harlequin ördekleri de olmak üzere 250’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Alaska’nın en yüksek kış kuşu populasyonunu barındıran adalar aynı zamanda somon balığı ile beslenen Kodiak kahverengi ayısının da anavatanı.

(Deutsche Welle, Yeşil Gazete)

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.