DünyaManşet

SGD: Şam hükümetiyle anlaştık

0

Suriye Demokratik Güçleri, Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyon düzenleyen Türkiye’ye karşı Şam hükümeti ile anlaştığını duyurdu. Suriye ordu birliklerinin Tel Tamer’e girdiği bildiriliyor.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Türkiye’nin ülkenin kuzeyine düzenlediği operasyona karşı Şam hükümetiyle işbirliği yapacaklarını duyurdu. “Saldırıları önlemek ve durdurmak için, görevi sınırları ve ülkenin egemenliği korumak olan Suriye hükümetiyle anlaşmaya varılmıştır” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Suriye ordusu, Türkiye’nin saldırganlığına karşılık vermek ve Türk ordusu ile paralı askerlerin girdiği bölgeleri özgürleştirmek için SDG’ye destek verecektir.”

SDG açıklamasında ayrıca “Bu anlaşma, Afrin gibi Türkiye tarafından ele geçirilen Suriye topraklarının özgürleştirilmesine imkan sağlayacaktır” denildi. Reuters haber ajansına konuşan bir SDG yetkilisi de Esad rejimiyle yapılan anlaşmanın Suriye askerlerinin sınır bölgelerine girişiyle sınırlı olduğunu, siyasi görüşmelerin daha ileriki bir aşamada yapılmasının planlandığını söyledi.

Suriye ordusu Tel Tamer’de

Bu arada Suriye ordu birliklerinin, Resulayn’ın 35 kilometre güneydoğusundaki Tel Tamer‘e girdiği yönünde haberler geliyor. Kent, stratejik öneme sahip M4 karayolu üzerinde bulunuyor.

Suriye resmi haber ajansı SANA‘da Pazar günü yayımlanan bir haberde, Suriye ordusunun Türkiye’nin harekatına karşılık olarak kuzeye doğru harekete geçtiği bildirilmişti. Ancak haberde askerlerin nereye gönderileceğine ilişkin detay verilmedi. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Şam hükümeti ve SDG arasında varılan anlaşma uyarınca Suriye ordusunun Kürt güçlerin kontrolündeki Kobani ve Menbiç‘i koruyacağını bildirdi.

Suriye ordusunun kuzeye kaydırılacağı haberi, Amerika Birleşik Devletleri‘nin kuzeyden tamamen çekileceği yönündeki açıklamalardan sonra geldi. Dün CBS televizyonuna konuşan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, bölgede süren çatışmalar nedeniyle Amerikan askerlerinin iki ateş arasında kalma riski olduğunu belirtmiş ve bu durumun sürdürülemez olduğunun altını çizmişti. Esper, ABD Başkanı Trump’ın askerlerin güvenli ve hızlı bir şekilde Suriye’nin kuzeyinden çekilmesi konusunda direktif verdiğini belirten ABD birliklerinin Suriye’nin tamamından çekilip çekilmeyeceği konusunda ise bir açıklama yapmadı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.