ManşetTürkiye

Senex’ten izleme raporu: Yaşlılara yönelik şiddet ve hak ihlalleri arttı

0
Senex Yaşlanma Çalışmaları Derneği tarafından hazırlanan ‘Yaşlılara Yönelik Şiddet ve İhlallerin İzlenmesi’ raporuna göre 2021 yılının Ocak ayında yaşlılara yönelik gerçekleştirilen şiddet, ihlal ve ayrımcılık vakaları arttı. 

Medyaya yansıyan haberlerin günlük olarak taranması ile elde edilmiş verilerin analizlerine göre hazırlanan raporda Türkiye genelinde yaşlılara karşı işlenen şiddet ve ihlal kapsamında 133 vaka tespit edildi. Rapora göre en çok vakanın görüldüğü il Samsun (13). Daha sonra sırasıyla İstanbul (12 vaka) Antalya (9 vaka), İzmir (8 vaka), Bursa ve Manisa (6 vaka) geliyor.

Buna göre, doğal olmayan nedenlerle gerçekleşen ölümler ile şüpheli ölümler tüm vakaların yarısını oluşturuyor. Tespit edilen vakaların yüzde 32’si düşme, çarpma gibi doğal olmayan yollarla ve ihmal sonucu gerçekleşen ölümlerden oluşuyor, 27 vaka da şüpheli ölüm olarak sınıflandırılıyor.

Yaygın dolandırıcılık

Yaşlılara yönelik en yaygın şiddet ve ihlal türlerinden biri dolandırıcılık. Türkiye genelinde ocak ayı içinde 17 dolandırıcılık vakası yaşandı. Dolandırıcılık vakalarında erkekler daha fazla mağdur oldu.

Raporda dikkat çeken tespitlerden biri de yangın sonucu ölen ya da yaralananların sayısı. Araştırmada toplam 12 yangın vakası tespit edildi. Yangın sonucu ölen kadın sayısı ise erkeklerden daha fazla.  

Yaş ortalaması 75

Türkiye genelindeki tüm vakaların yüzde 40’ı yaşlı kadınlara yönelik şiddet ve ihlallerden oluşurken, vakaların yüzde 48’inde yaşlı erkekler şiddet ve ihlallerle karşılaşıyor. Yüzde ikisinde ise cinsiyet tespit edilmediği kaydediliyor.

Tüm vakaların yüzde 11’inde yaşlı çiftler mağdur olmuş. Şiddet ve ihlale uğrayanların yaş ortalaması 75 olarak tespit edilen araştırmada şiddet ve ihlallerin 51 ile 95 yaş arasındakilere yönelik gerçekleştiği belirtildi.

En çok yoksullar şiddete uğruyor

Tüm şiddet ve ihlallerin bir başka dikkat çekici özelliği ise  vakalarının neredeyse tamamının yoksul yaşlılardan oluşması. 

Hem yaşlı kadınlar hem yaşlı erkekler arasında yüksekten düşme, çarpma gibi doğal olmayan nedenlerle ölümler bir hayli yaygın. Ocak ayında 14 yaşlı kadın ve 12 yaşlı erkeğin bu nedenlerle yaşamını yitirdiği tespit edildi.

İzleme raporu için tıklayın

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.