DünyaManşet

Seçimler yaklaşırken AB’nin yeşil mutabakatı baskı altında

0

Seçimler yaklaşırken Avrupa Birliği‘nin (AB) yeşil mutabakatı, hem endüstri liderleri hem de çiftçiler tarafından eleştirilerin odağında. Sanayi temsilcileri, AB’nin rekabetçilik konusundaki endişelerini dile getirerek, politikaların daha net ve öngörülebilir olması gerektiğini vurguluyor.

Öte yandan, çiftçilerin düzenlediği ve zaman zaman şiddet eylemlerine dönüşen protestolar, yeşil kuralların gevşetilmesine de yol açtı. Bu durum, AB liderlerinin hem ekonomik rekabeti hem de çevresel sürdürülebilirliği nasıl dengeleyeceği konusundaki zorlukları ortaya koyuyor. AB’nin gelecekteki politika yapısının, teknolojik olanaklar ve sanayinin hazırbulunuşluğu gibi faktörleri dikkate alması bekleniyor.

Financial Times’ın aktardığına göre bu politik ve ekonomik çekişmeler, yaz aylarında yapılacak seçimler öncesinde ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in ikinci dönem için çabaları sırasında daha da belirginleşecek.

Yeşil mutabakat bürokrasisi ve maliyetler süreci olumsuz etkiledi

20 Şubat’ta, çiftçilerin Brüksel‘in merkezinde AB’nin yeşil politikalarına olan öfkelerini göstermek için bir protesto düzenlemelerinden sadece günler önce, 20’den fazla sanayi sektöründen 73 endüstri lideri, Belçika‘nın Antwerp limanında bir araya gelerek bir bildiri imzaladı.

Bu belge, “Avrupa’da ve sanayi politikasında açıklığa, öngörülebilirliğe ve güvene acil ihtiyaç” olduğunu belirleyerek Avrupa Komisyonu ve üye devletlerin ele alması gereken 10 politika alanını sıraladı. Yöneticilere göre, AB sanayisi bürokrasi, yüksek enerji fiyatları, küresel ticaret gerilimleri ve daha temiz uygulamalara geçiş maliyeti tarafından boğuluyor.

AB kimya sanayi kuruluşu Cefic‘in başkanı İlham Kadri, “Sanayi rekabetini Avrupa’nın karar alma sürecinin merkezine koymak, odadaki büyük fil” diyor. İşverenler organizasyonu BusinessEurope‘un genel müdürü Markus Beyrer, Avrupa sanayisinin “çok ciddi bir durumda olduğunu”, Çin ve ABD‘deki uluslararası rakipler karşısında geri kaldığını söylüyor.

Çiftçi protestoları AB’nin ‘çevreci’ önlemlerini erteletti
Çiftçi protestoları Avrupa’nın başkentinde
AB’nin yeşil mutabakatı aşırı sağ tehlikesi altında

Çiftçilerin protestosuna verilen politikacıların tepkisi hızlı oldu. Brüksel sokaklarına gübre saçılmasını, heykellerin devrilmesini, traktörlerle yolların kapatılmasını ve Komisyon binalarına yumurta atılmasını içeren bir dizi eylemden sonuncusu bu protestoydu. Çevre standartlarına uygunluk karşılığında AB sübvansiyonlarından yararlanan çiftçilere yönelik bazı yeşil kurallar kaldırıldı ve 10 hektardan küçük çiftlikler yeşil kurallara uymama cezalarından muaf tutuldu. Bu önlemler, geçen ay Avrupa Parlamentosu‘nda acil prosedürle geçirildi.

yeşil mutabakat

Buna karşılık, sanayinin endişelerine verilen yanıt daha belirsiz oldu. AB liderleri, Nisan ayında bir zirvede bloğun ekonomik rekabet gücünü tartıştı. Bu, eski İtalya Başbakanı Enrico Letta tarafından hazırlanan tek pazar raporunun yayımlanmasından sonra gerçekleşti. Ardından, yaz aylarında, başka bir eski İtalya Başbakanı Mario Draghi, rekabetçilik üzerine bir rapor sunacak. Ek olarak, komisyon hidrojenden çeliğe kadar değişen sanayilerle “temiz geçiş diyaloğları” serisi düzenliyor. Ancak, Haziran’daki AB genel seçimleri öncesinde yeni yasaları geçirmek için zamanı kalmadı.

Yeşil Mutabakat şefi Maroš Šefčovič, geçen ay bir basın toplantısında diyaloglar hakkında konuşurken, “düşünülmesi gereken çok konu var, çünkü şimdi Yeşil Mutabakat’ın bir sonraki aşamasına geçiyoruz” dedi. Yeni politika aşamasının “teknolojik olanakları, sanayimizin hazırlığını, devasa yatırımları ve elbette üye devletlerin desteğini ve daha da önemlisi, bu çok önemli kuşaklar boyu geçiş için vatandaşlarımızın desteğini” göz önünde bulundurması gerektiğini ekledi.

Sonuç olarak, bloğun Yeşil Mutabakat iklim yasası ve etkisi, yaz seçimleri öncesinde ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen‘in ikinci dönem kazanma çabasında belirleyici bir unsura dönüştü.

Yeşil siyasetçiler, çevresel kuralları uygulamaya devam etmenin hayati önemde olduğunu söylüyor. Avrupa Yeşilleri’nin Hollandalı lider adayı Bas Eickhout, yakın zamanda bir kampanya mitinginde, “Sanayi için gereken bir şey varsa, o da uzun vadeli öngörülebilirliktir. Avrupa Komisyonu veya parlamentosunun her beş yılda bir değişmesinden sanayi için daha kötü bir şey yoktur. Bizim değerlendirmemize göre, gelecekte çok daha açık olmanız ve Yeşil Mutabakat’ın istikrarını sağlamanız gerekiyor, çünkü bu, sanayimize Avrupa’nın nereye gittiğini bildirmeye yardımcı oluyor” dedi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.