ManşetSeçim GünlüğüTürkiye

[Seçim Günlüğü] Sayım devam ederken cumhurbaşkanı adaylarından ilk açıklamalar geldi

0
cumhurbaşkanı

Kılıçdaroğlu: YSK’yı uyarıyorum

Millet İttifakı‘nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonrası oy sayımları sürecine yönelik açıklama yaparak, halkı sandıkları terk etmemeye çağırdı.

Kılıçdaroğlu, sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, seçim yasağının kaldırılmasının hemen ardından Erdoğan’ın oylarını yüzde 58 oranında gösteren Anadolu Ajansı‘nın seçim sonuçlarına ilişkin izlediği  manipülatif yönteme atfen, “Yüzde 60’lar ile başlayan kurgu şu anda 50’nin altına düştü” diye belirtti.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Sandık müşahitleri ve seçim kurullarındaki görevlilerimiz bulundukları yerden asla ayrılmasın. Bu gece uyumayacağız Halkım” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu ve CHP oylarının çoğunlukta olduğu bölgelerde sandık sonuçlarına itiraz edilmesi ve Yüksek Seçim Kurulu‘nun (YSK) söz konusu sonuçları sisteme işlemediğine yönelik iddialara atıfta bulunan Millet İttifakı adayı, “YSK’yı uyarıyorum, illerdeki veri girişini sağlamak zorundasınız” uyarısında bulundu.

Erdoğan: Büyük bir demokrasi şöleni

Cumhur İttifakı‘nın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan da Twitter üzerinde yaptığı paylaşımında 14 Mayıs seçimlerinin uhulet ve suhulet ile büyük bir demokrasi şöleni şeklinde gerçekleşmesi, Türkiye’mizin sahip olduğu demokratik olgunluğun ifadesidir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Seçim böylesine olumlu ve demokratik atmosferde geçmişken, oy sayımı da halen sürerken, alelacele sonuçlar açıklamaya kalkmak, milli iradenin gaspı anlamını taşır. Milletimizin teveccühünün devam eden oy sayımına yansıyor olmasından memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Yurttaşlara sonuçlar resmi olarak neticelenene kadar sandıkları terk etmemeleri çağrısında bulunan Erdoğan, “Demokrasi adına oy veren ve seçim çalışmalarında yer alan tüm vatandaşlarımı tebrik ediyor, her birine ayrı ayrı şükranlarımı ifade ediyorum” diye ekledi.

Oğan: İkinci tura kalması yüksek ihtimal

Ata İttifakı‘nın Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan ise yaptığı paylaşımda seçimlerin ikinci tura kalması ihtimaline dikkati çekti.

Oğan, şunları kaydetti:

“Seçimlerin ikinci tura kalmasını yüksek bir ihtimal olarak görüyoruz. Türk milliyetçileri ve Atatürkçüler bu seçimin kilidi konumundadır. Muharrem İnce’nin seçimlerden türlü baskılarla el çektirilmesinden sonra son iki gün bize saldırıp bizi haksız yere itham ederek linç girişiminde bulunanların bu siyasal tablodan çıkaracağı çok ders olmalı! Çıkacak her sonuç milletimize hayırlı olsun!”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.