ManşetSeçim GünlüğüTürkiye

[Seçim Günlüğü] Kılıçdaroğlu’dan emeklilere 8.500 TL bayram ikramiyesi sözü

0

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçmişe yönelik ikramiyelerin farklarıyla birlikte Kurban Bayramı‘nda emeklilere 15 bin lira ödeneceği yönünde vaatte bulundu. CHP lideri “Gençler bilmeyebilir, geçmişte emekliler ikramiyeleriyle kendilerine ev alırdı” dedi.

Öte yandan Emek ve Özgürlük İttifakı’nın mensubu olan Türkiye İşçi Partisi 14 Mayıs’ta yapılacak parlamento seçimine, en az 41 ilde kendi adı, amblemi ve adaylarıyla gireceğini açıkladı. Karar, Emek ve Özgürlük İttifakı içinde yer alan bazı siyasetçiler tarafından eleştirildi. Ayrıca Memleket Partisi lideri Muharrem İnce adaylıktan çekilme tartışmalarına “İşimize bakalım” ifadeleriyle noktayı koydu.

Sosyal medya hesabından paylaştığı videoyla emekli vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, “Sevgili halkım bugün hepinize değil 15 milyon emekliye sesleneceğim. Devlet emeklileri yıllardır yoksulluk altında yaşamaya mahkum etti. Adına yaşamak denirse tabi. Yıllarca bu ülkeye çalışmış, prim ödemiş, değer kazandırmış insanlarımız ekonomik baskıyla evlere kapatıldı” dedi.

‘Hakkınız olanı alacaksınız’

“Gençler bilmeyebilir, geçmişte emekliler ikramiyeleriyle kendilerine ev alırlardı. Emeklilik çalışmakla geçen bir ömrüm mükafatıydı. Şimdi bırakın ev almayı, emeklinin maaşı ev kirasına dahi yetmiyor. Emekli torununu görünce içi burkuluyor. Niye? Cebine koyacak harçlık yok diye” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hatırlayacaksınız, sizin için iki ikramiye savaşını ben verdim. Yıl henüz 2015’ti. Bayramlarda iki ikramiye demiştim. Ancak yapılanlar bizim söylediğimizin çok ama çok geride kaldı. Zaten bunların huyunu bildiğim için savaşmak zorundaydım.

Artık sizin taleplerini değil, iktidara gelince bizzat yapacaklarımızı söylemek için karşınızdayım.

Emekli kardeşlerim güzel haber şu: Hakkınız olanı alacaksınız, bu bir.

Şu andan itibaren emeklilerin bayram ikramiyesi asgari ücret kadar, yani güncel tutarla 8 bin 500 liradır. Şu andan itibaren diyorum. Çünkü bu ramazan bayramı da buna dahildir.

Şimdi hemen bağıracaklar biliyorum, ‘vay efendim parayı nereden bulacaksınız? Para yok’ diyecekler. Para var emekli kardeşim, sana gelince yok diyorlar ama beşli çetelere, beş altı yerden maaş alanlara, beslemelere para var.

Ben o paraları hukuk yoluyla alıp, senin cebine koyacağım. Sen hiç merak etme.

Göreve gelir gelmez yapacağımız yasal düzenlemeyle emekli bayram ikramiyeleri asgari ücretin altına asla düşmeyecek. Öyle sadece torunlardan konuşmanız içime sinmez. Hayatı da yaşayın istiyorum. Sevdiklerinize, ailelerinize feda ettiğiniz şu kısa hayattan biraz da keyif alın istiyorum.

Yani özetle emekli kardeşim, sana söz, sana söz o baharı sana da getireceğim. Bay Kemal’i takip edin. Bu 40 günde başka sürprizlerim de olacak.”

TİP’in seçim kararı

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın mensubu olan Türkiye İşçi Partisi (TİP) 14 Mayıs’ta yapılacak parlamento seçimine, en az 41 ilde kendi adı, amblemi ve adaylarıyla gireceğini açıkladı. Bu karar, başta Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) olmak üzere Emek ve Özgürlük İttifakı içinde yer alan bazı siyasetçiler tarafından eleştirildi.

Edirne Cezaevi’nde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Twitter hesabında yapılan açıklamada, “Tek bir milletvekilliğinin bile geleceğimizi belirleyeceği bu seçimde Türkiye’nin tüm sosyalistlerini, tüm demokratlarını Yeşil Sol Parti listelerine güç vermeye, güç almaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, seçime kendi isim, amblemi ve adaylarıyla gireceklerini açıklamalarının ardından ortaya atılan eleştirilerin ardından açıklama yaptı:

“Geçmişte olduğu gibi bugün ve bundan sonra da ülkemizin mevcut karanlıktan kurtulmasını zora sokan ve ittifakımızın kazandığı mevzileri riske atan tutum ve girişimlerden uzak duruyoruz.

Partimizin Yeşil ve Sol Parti’nin herhangi bir ilden çekilmesi yönünde talebi olmamıştır.

Partimiz, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Dersim, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van’ın da dahil olduğu bir dizi ilde seçime girmeyeceğini müttefikleriyle paylaşmıştır.

Partimiz, iki partinin seçime girmesi halinde milletvekili çıkarma şansının taraflar için riskli olduğu Aydın, Bursa ve İzmir’in birer bölgesi, Kocaeli ve Manisa’da seçime girmeme ve Yeşil ve Sol Parti’ye oy çağrısı yapma eğilimini müttefikleriyle paylaşmıştır.

Partimiz, yasalar gereği seçime katılmak zorunda olduğu en az 41 ilin belirlenmesinde de sadece Yeşil ve Sol Parti’ye değil, diğer muhalefet güçlerine de zarar vermemeyi esas almıştır.

Bu iller ve seçim bölgeleri dışında kalan bölgeler için hem ülkemizin hem de Emek ve Özgürlük İttifakı’nın çıkarlarını azamileştiren ve müttefiklerin birbirine zarar vermeyeceği formüller titizlikle çalışılmaktadır. Emin olunmalı ki, partimiz yalnızca milletvekili çıkarma potansiyeli gördüğü illerde, ittifakımıza ve hatta muhalefetin hiçbir bölmesine zarar vermemeyi esas alan bir yaklaşımla seçimlere katılacaktır.”

İnce: İşimize bakalım

Ayrıca Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de ‘adaylıktan çekilme’ tartışmalarına ilişkin açıklamada bulundu.

İnce, “Cumhurbaşkanı adaylığı söz konusuyken, ‘aday olamaz’ dediler. 100 bin imza toplanırken, ‘toplayamaz’ dediler. Şimdi adaylar netleşmiş, kesin adaylar açıklanmış, kuralar çekilmiş, pusulalar basılmış, ‘çekilir mi’ diyorlar. Seçeneksiz bırakarak seçim kazanma dönemi bitti. Bu yorumları, bu beklentileri bırakın, işimize bakalım. Biz bu seçimi alacağız. Biz bu Erdoğan’ı göndereceğiz” dedi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.