ManşetSeçim GünlüğüTürkiye

[Seçim Günlüğü] Kılıçdaroğlu: Yürüyüşümüz sürüyor, buradayız

0

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda yüzde 47,90 oranında oy alıp rakibi Recep Tayyip Erdoğan‘ın ardında kalan Millet İttifakı‘nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimin ardından yaptığı ilk konuşmasında “Mücadele verdim, vermeye de devam edeceğim” dedi.

Kılıçdaroğlu CHP Genel Merkezi’ndeki kısa konuşmasında şunları söyledi:

“Hakkınızın yenmesine müsaade edemezdim, etmedim. Göz yumamazdım, yummadım.

Eziyetlere, haksız, hukuksuz, adaletsiz bir düzene karşı susup dilsiz şeytan olamazdım, olmadım.

Milyonlarca göçmenin gelip de sizin 2. sınıf vatandaş olmanıza susamazdım, susmadım.

Evlatlarımız işsiz güçsüz hayata tutunmaya çalışırken hakkınızın yenmesine müsaade edemezdim.

Her gün, her şeye zam gelirken, benim halkımın belinin bükülmesine gönlüm razı gelemezdi.

Bu toprakların bir insanı olarak her zaman hakkınız, hukukunuz için kimse sizi ezmesin diye bolluk içinde yaşayın diye mücadele verdim, vermeye devam edeceğim.

Millet İttifakı bileşenlerine teşekkür

Son yılların en adil olmayan seçim sürecini yaşadık. Devletin bütün imkanları bir siyasi partiye seferber edildi, bir adamın ayakları altına serildi. Bu ahlak ve hukuk dışı baskılara, yayılmak isteyen korku iklimine boyun eğmeden mücadele eden Millet İttifakı’nın genel başkanlarına, teşkilatlarına, seçmenlerimize, sandıklara sahip çıkan vatandaşlarıma teşekkür ederim.

Halkın otoriter bir yönetimi değiştirme iradesi tüm baskılara rağmen ortaya çıktı. CHP ve Millet İttifakı tüm unsurlarıyla her cephede mücadelesini vermektedir. Ülkemize gerçek anlamda demokrasi gelinceye kadar bu mücadelenin öncüsü olmayı sürdüreceğiz.

Bu vatan için ne yapsak azdır. Benim asıl üzüntü sebebim ülkeyi bekleyen çok daha büyük sıkıntılardır. O sıkıntıların karşısında ilk olarak bizler duracağız.

Öncelikle bana oy veren 25 milyonu aşan vatandaşımızı moralli bir şekilde dimdik ayakta görmek istiyorum. Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız.”

Dört puan fark

Cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mayıs’ta yapılan ilk turunda adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, cumhurbaşkanını belirlemek için bugün tekrar sandık başına gitti. Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun yarıştığı seçimde sandığa gitme oranı Türkiye genelinde yüzde 85,65 olurken, yurt dışında yüzde 52,47 oldu.

Kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçildi. AA verilerine göre yüzde 52,11 oranında oy aldı. Millet İttifakı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,89 oranında oy aldı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.