EkolojiManşetYerel

Sason üzerine yapılmak istenen dördüncü HES’in ÇED raporu iptal edildi

0

Diyarbakır 3’üncü İdare Mahkemesi, Zore Vadisi’ne yapılması planlanan HES projesine verilen ‘ÇED olumlu’ raporunu ‘hukuka ve mevzuata uyarlılık bulunmadığı’ gerekçesiyle iptal etti.

Batman‘ın Sason ilçesine bağlı Herive Köyü ile Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Xweşika Mahallesi arasında bulunan Zore Çayı üzerinde yapılmak istenen hidroelektrik santrali (HES) projesi, 2014’te Batman İl Genel Meclisi tarafından reddedilmişti. Ancak dönemin valisi Hulusi Şahin kararı kabul etmedi ve projeyi 25 Aralık 2020’de tekrar meclise sundu.  HES projesi AKP’li İl Genel Meclis başkanının iki oy kullanma hakkı nedeniyle 11 ret oyuna karşı 12 oyla kabul edildi.

Mahkeme: Hukuka ve mevzuata uygun değil

Maya Enerji Üretim Şirketi tarafından yapılmak istenen ve 67 bin 450 metrekare alanı kapsan projenin ömrü 50 yıl ve 49 yıllığına şirkete kiralandı. Proje için , Kulp ilçesine bağlı 140 haneli Şêxhemza Mahallesi ve ona bağlı 10 mezranın kamulaştırılmasına karar verildi.

MA‘nın aktardığına göre, Herive Köyü sakinlerinden Murat Çiçek,  Ercan Çiçek,  Rıdvan Çiçek, Mehdin Çiçek ile Medeni Çiçek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirme Denetim Genel Müdürlüğü’nce 13 Şubat 2014 tarihinde verilen “ÇED olumlu” raporuna karşı, 9 Mart 2021 tarihinde Diyarbakır 3’üncü İdare Mahkemesi’ne avukat Serhat Eren aracılığıyla dava açtı. Davayı karara bağlayan mahkeme, “ÇED olumlu” raporunu, hukuka ve mevzuata uyarlılık bulunmadığı gerekçesiyle iptal edilmesi kararı verdi.

Zore Vadisi.

Yedi yıldan fazla bu yana köylülerle birlikte HES yapımına karşı mücadele eden ekoloji aktivisti Hüseyin Akıl, verilen kararın doğa ve köy halkı için olumlu olduğunu söyledi.

HES’in yapılacağı alanın yüzde 70’nin Diyarbakır sınırları içerisinde bulunduğunu kaydeden Akıl, köylülerin avukatları aracılığı Diyarbakır İdare Mahkemesi’ne geçen sene başvuruda bulunduğunu belirtti:

“Yetki kararının Diyarbakır’da olmasına rağmen Batman Valisi Hulusi Şahin karar verdi. Ancak köylüler geri adım atmadı.  Projenin iptali için binin üzerinde imza toplayarak itirazda bulundular”

Nehir üzerinde zaten dört HES var

Sason’da dört tane HES projesi bulunduğunu anlatan Akıl şöyle konuştu: “Bir tane daha yapılmak isteniyor. Mezralarımız tamamen sular altında kalacak. Bölgede verimli tarım arazilerinin olduğu yerler burası. Buranın geçim kaynağı hayvancılıktır. Tek bir mezrada bile beş tane çiftlik var. Köylülerin geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık alanları yok edilecek, HES’in devreye girmesiyle birlikte Muş-Diyarbakır yolu da sular altında kalacaktı. Projeyle yurttaşların toprağı da ikiye ayrılıyor. Köylüler kendi toprağına gitmek için kilometrelerce yol gitmek zorunda kalacaktı. ”

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.