ManşetSivil Toplum

Sarıyer’deki anayasa panelinde, ‘Ekolojik Anayasa’ vurgusu

0

Sarıyer Belediyesi, Önce Demokrasi Girişimi ve Anayasa Hukuku Araştırmaları Derneği iş birliğiyle Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde ‘’Sarıyer Anayasa Tartışıyor’’ başlıklı bir panel düzenledi.

47

Anayasa değişikliği hakkında bilgi sahibi olmak, tartışmak ve OHAL kapsamındaki hukuki konularda bilgilendirilmek için yapılan panelin Moderatörlüğünü CHP eski İstanbul Milletvekili Melda Onur yaptı.

İlk olarak söz alan Genç Hukukçular Sözcüsü Pınar Dikmen, yaptıkları çalışmaları bir slayt ile anlatarak, anayasal bir kamuoyu oluşturmaya çalıştıklarını kaydetti.

Daha sonra panelistlerden Prof. Dr. Bertil Emrah Oder, siyasetin geleneksel olarak eşitlikçi olmayan erkek egemen bir alan olduğunu ifade etti. Oder, “Türkiye’de kadınlara karşı toplumsal eşitsizlikler var. Bu soruna karşılık çok az sayıda politika üretiliyor. Hükümet anayasal düzenin yerine getirilmesinden kaçınıyor. 2004 yılında anayasal düzenleme ile kadın erkek hak eşitliği anayasaya girdi. Ama buna rağmen kadınlara seçim listelerinde son sıralarda yer verildi. Gerçek toplumsal eşitliği Türkiye siyaseti üretmiyor” diye konuştu.

Ekolojik Anayasa

Son olarak, Bahçeşehir Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Serkan KöybaşıEkolojik Anayasa’’ hakkında konuştu. Köybaşı da ekolojik krizin sebebinin vahşi kapitalizm olduğunu söyleyerek, “Ekolojik yeni bir düzene ihtiyacımız var. Bu yüzden doğanın haklarını koruyan yeni bir hukuksal alt yapı oluşturulmalı” dedi.

Program sonrasında panelistler katılımcıların sorularını cevapladı.

 

(Gerçek Gündem)

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.