İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

‘Sansür Yasası’nın 29’uncu maddesi ilk kez Kılıçdaroğlu’na açılan dava için kullanıldı

0

Kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun‘un en çok tartışılan ve iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşınan, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” düzenlemesi; siyasetçiler arasında ilk kez Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki suç duyurusunun gerekçesi oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), “Uyuşturucu paralarını Türkiye’nin cari açığını finansmanında kullandılar” açıklamasını yapan Kılıçdaroğlu hakkında, “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” suçlaması ile dava açılmasını istedi.

Aylarca tartışılan teklif 13 Ekim’de, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilerek yasalaşmıştı. Düzenleme, 18 Ekim’de Resmî Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi. CHP, aynı gün teklifin en çok tartışılan 29. maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebi ile Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

‘Sansür Yasası’ Meclis’ten geçti
Sansür Yasası Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de
CHP, Sansür Yasası’nı AYM’ye götürdü
Kılıçdaroğlu: Sansür Yasası’nı ‘tak diye’ kaldıracağız

Düzenlemenin en çok tartışılan maddesi

“Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” suçunu düzenleyen madde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası öngörmesiyle teklifin en çok tartışılan düzenlemesi olmuştu. Muhalefet; seçim öncesinde bu yasanın, muhalefeti susturmayı amaçlayan bir sansür düzenlemesi olduğu tepkisini göstermişti.

Anayasa Mahkemesi’nin yürürlüğünün durdurulması ve iptali talebine ilişkin başvuruda, ilk incelemeyi tamamlayarak esastan inceleme aşamasına geçtiği düzenleme, ilk kez CHP lideri hakkında hazırlanan ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan suç duyurusunda dava talebine dönüştü.

Kılıçdaroğlu, 31 Ekim’de sosyal medya hesabından yayınladığı videoda sokaklarda giderek yaygınlaştığını belirttiği uyuşturucuya karşı yurttaşları uyarmış, iktidar politikalarını eleştirmişti:

“Her türlü kara paranın ülkeye girmesine göz yumdular. ‘Getir, nereden getirirsen getir, kaynağını sormayacağım’ dediler ve bu kirli parayı yani milyar dolarları, yani uyuşturucu paralarını Türkiye’nin cari açığını finansmanında kullandılar… Gelelim ‘Okul önünde yakaladığınız uyuşturucu satıcısının bacağını kırın’ diyen namı diğer Fotoroman Süleyman’a. O da Fotoromancı ya, Saray da çok iyi biliyor ki bu uyuşturucuları kendileri davet ettiler bu ülkeye. ‘Paralarınızı getirin, her şeye göz yumacağız’ dediler ve göz yumdular. Bunlar onunla bununla poz veren, gençlerin diliyle söyleyeyim ‘Breaking Bad Süleyman’ ülkenin çocuklarının zehirlenmesine göz yummuştur. Yazıklar olsun onlara.”

You may also like

Comments

Comments are closed.