DünyaManşet

Sandık çıkış anketlerine göre Bolivya’da seçimin galibi Morales’in adayı Arce

0

Bolivya’da yapılan devlet başkanlığı seçimlerini sandık çıkış anketlerine göre sosyalist aday Luis Arce kazandı. Sonuçların kesinleşmesi halinde ordunun baskısıyla geçen yıl istifaya zorlanan Evo Morales’in partisi Sosyalizm Hareketi (MAS) yeniden iktidara gelmiş olacak.

DW Türkçe‘nin aktardığına göre, Ciesmori tarafından yapılan hızlı sayım (Farklı sandıklardan alınan sonuçlar aracılığıyla seçim sonuçlarının tahmin edildiği yöntem) Bolivya televizyonu Unitel‘de yayınlandı. Haberde Arce’nin oyların yüzde 52,4’ünü, rakibi Carlos Mesa‘nın ise yüzde 31,5’ini aldığı belirtildi. El Deber gazetesinde yer alan haberde de sağ kanat protesto lideri Luis Fernando Camacho’nun yüzde 14,1’lik oy oranıyla üçüncü olduğu ifade edildi.

Bolivya yasalarına göre adaylardan birinin seçimi kazanabilmesi için oyların en az yüzde 40’ını alması ve bir sonraki adaya 10 puanlık fark atması gerekiyor. Adaylardan birinin bu koşulları sağlayamaması halinde ikinci tur seçimlere gidilecekti.

Arce’yi aday olarak seçen ve seçim kampanyasına danışmanlık yapan Morales, “Gördüğümüz bütün veriler Sosyalizme Doğru Hareket Partisi’nin zafer elde ettiğini gösteriyor” dedi.  Bolivya halkının “demokrasiyi sağladığını” ifade eden Arce de, “Yaptığımız hatalardan öğreneceğiz ve parti  olarak bu hataları bir daha yapmayacağız” diye konuştu.

Geçici olarak Devlet Başkanlığı görevini yürüten Jeanine Anez de mevcut sonuçlara göre Arce’nin seçimleri kazandığını söyleyerek sosyalist adayı tebrik etti.

Morales Meksika’ya sığınmıştı

Bolivya’da 20 Ekim 2019 tarihindeki devlet başkanlığı seçimlerinde hile yapıldığı suçlaması yöneltilen Morales 10 Kasım 2019’da ordunun baskısıyla istifa etmek zorunda kalmıştı. Morales istifasının ardından Meksika’ya sığınmıştı. ABD Başkanı Donald Trump Bolivya’daki iktidar değişikliğini memnuniyetle karşıladığını açıklamış ve demokrasinin muhafaza edildiğini belirtmişti. Bolivya’da Jeanine Anez yönetimindeki geçici bir hükümet kurulmuş ve hükümet ABD’ye 11 yıl sonra tekrar büyükelçi atamıştı. 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.