Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Salihli’de SANKO’nun ÇED’de gösterilmeyen JES kuyuları hakkında suç duyurusu: Bu hukuksuzluktur!

0

SANKO A.Ş’nin Salihli’de açmak istediği 17 jeotermal enerji santrali (JES) kuyusuna verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’na eklenmeyen iki adet JES kuyusu için Salihli Çevre Derneği adına Avukat Yıldıray Çıvgın tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

SANKO şirketi ve Manisa İl Çevre Müdürlüğü hakkında çevreyi kasten kirletme ve kamu görevini ihmal suçlarından Salihli Cumhuriyet Başsavcılığı‘na suç duyurusu yapıldı.

‘Bu hukuksuzluktur’

Suç duyurusunun akabinde basın açıklamasında bulunan Avukat Çıvgın, “Bilindiği gibi Sanko A.Ş’nin Salihli’de açmak istediği 17 adet JES kuyusunu İdare Mahkemesi’ne taşımıştık. Bu kuyularla ilgili verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının iptali için kararı açmıştık” diyerek şirkete faaliyetlere nasıl devam ettiklerini sorduklarında şu yanıtı aldıklarını söyledi:

“Herhangi bir ilan yapılmadan herhangi bir ÇED sürecinden geçirmeden Çevre İl Müdürlüğü’nün ‘olur’ yazısıyla yaptıklarını söylediler. Bu hukuksuzluktur. Halkı tanımamaktır, mahkemeleri tanımamaktır.”

Ne olmuştu?

SANKO A.Ş. şirketinin Salihli’de açmak istediği 17 adet jeotermal santral (JES) kuyusu için Valilik tarafından verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir’ kararına karşı vatandaşlarca ve Salihli Çevre Derneği’nce iptal davası açılmıştı.

İptal davasında 12 Haziran 2023 tarihinde mahkeme heyeti ve bilirkişilerce keşif yapılmıştı.

ÇED Raporu’nda bulunmayan iki farklı yerde çoktan JES kuyusu çalışması başladığı görülmüştü.

Yapılan keşif sırasında, raporda bulunan iki kuyunun yerinin değiştirildiği, bu yer değişikliğinin ÇED raporunda ve mahkemeye sunulan belgeler arasında bulunmadığı ve ayrıca değişikliğe ilişkin resmi makamlarca herhangi bir ilanın yapılmadığı tespit edilmişti.

Bu iki noktada SANKO şirketi tarafından JES kuyusu çalışmalarının başladığı, kuyuların açıldığı da tespit edilmişti.

Davacı vatandaşların ve Salihli Çevre Derneği’nin avukatı Yıldıray Çıvgın şunları söylemişti:

“Keşfe gittiğimizde, davamıza konu edilen raporda hiçbir şekilde bulunan iki yerde yeni kuyu çalışması yapıldığını öğrendik. Bu iki yeni yer için hiçbir şekilde ilan yapılmadığı gibi mahkeme heyeti de keşiften önce bu yerler hakkında bilgilendirilmemiş. Üstelik ÇED raporuna konu edilen yerlerde kuyu çalışmalarına başlanmamışken, mahkemeye ve vatandaşlara bildirilmeyen yeni iki yerde kuyu çalışmaları çoktan başlamış. Bunun nasıl yapıldığını sorduğumuzda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden olur alarak yaptıklarını bildirdiler. Bu, kabul edilebilir bir durum değildir. Bu şekilde hem halkın dava açma hakkını fiilen engelledikleri gibi, doğaya zararı bulunan faaliyetlerinin mahkemece denetimini de engellemektedirler. Bu, bölge halkını ve mahkemeyi yok saymaktadır. Bu duruma ilişkin gerekli tüm yasal yollara başvuracağız. Davamızı ve Salihli’nin güzide doğasını korumak için mücadeleye devam edeceğiz.”

You may also like

Comments

Comments are closed.