Doğa MücadelesiManşetYerel

Sakarya’daki ağaç kesimini halk durdurdu: Ormanlar yanıyor, bunlar kesim yapıyor

0

Sakarya Akyazı’ya bağlı Kumköprü Mahallesi Kumköprü Sokak’ta, orman arazisinden geçen ana elektrik hattı direkleri altında başlayan ağaç kesimini bölge halkı durdurdu.

Bölge halkından Halil Yılmaz ise yaşananlara tepki gösterdi ve “Şu anda ormanlar yanıyor, bunlar geliyor benim köyümde kesim yapıyorlar” dedi.

‘Tapularımız iptal edildi’

ANKA‘da yer alan habere göre, tel altı olarak belirtilen kesimin orman arazisinin içine taştığını kaydeden vatandaşlar, olaya tepki gösterdi ve yetkililerle görüşmek istedi. Ancak, konuşacak kimseyi bulamayan bölge halkı, sahaya girdi ve ağaç kesimini engelledi.

Daha sonra ise, Köy Muhtarı Bahri Yılmaz’ın çabalarıyla orman arazisinden çıkıldı.

Bölge halkından Halil Yılmaz, yaşadıklarını şöyle anlattı:

Bu ormanları 250 yıl önce bizim köy halkı, dedelerimiz yetiştirdi. Bu ormanın tapusu olduğu halde Orman İşletmesi güçlü olduğu için 2005 yılında bizim tapuları iptal etti. Bin 500 dönüm orman tapusu vardı, onu iptal etti. Şu anda ormanlar yanıyor, bunlar geliyor benim köyümde kesim yapıyorlar. Bu ormanları benim dedelerim yetiştirdi de bu hale geldi. Orman işletmesi maalesef sahip çıktı, bizden aldı ve tapumuzu iptal etti. Şu anda ise ormanlarımızı kesiyorlar.”

‘Hakkımı helal etmiyorum’

Başka bir bölge sakini olan Hüseyin Dönmez de halk olarak tepkili olduklarını, dedelerinden kalan mirasa sahip çıkacaklarını kaydetti:

Tüm zalimler birleşmiş yıkıyorlar her yanı. Biz de karşılarına dikildik, akciğerimizi söndürmeyeceğiz. Akciğerlerimizi bunlara teslim etmeyeceğiz. Biz halk olarak tepkiliyiz. Dedelerimiz bu işler için yıllarca savaştı. Biz de torunlar olarak dedelerimizin bıraktığı mirasa sahip çıkamıyorsak bize yazıklar olsun. Orman İşletmeye sesleniyorum. Bugün ormanlar yanarken bir tane uçağın yok, yangını söndürecek, helikopter ile ormanı geziyorsun takip ediyorsun. Bir de geliyorsun burada benim ormanımı yıkıyorsun. Ben Kumköprü vatandaşı olarak ve buradaki herkesin adına hakkımı, hukukumu helal etmiyorum. Bizim akciğerimizi alamazsın. Buradaki fabrikaların sesi ve kokusu bize yetiyor, uyuyamıyoruz.”

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.